Prezident Klaus by měl přijmout balík vládních změn

Prezident republiky by měl dnes přijmout návrhy premiéra Petra Nečase na změny ve vládě. Všechny jsou výsledkem koaliční dohody, kterou ODS, TOP 09 a Věci veřejné vyřešily vládní krizi vyvolanou kauzou spojenou s firmou ABL.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Radka Johna vystřídá na postu ministra vnitra Jan Kubice, John bude vicepremiérem pro koordinaci boje s korupcí. Z vlády odchází Vít Bárta, ministrem dopravy se stane jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda. Václav Klaus by měl nové ministry jmenovat už v devět hodin ráno.

„V deset hodin začíná oficiální přijetí maďarského prezidenta. Obvykle se vlády nerekonstruují v devět hodin ráno, ale v daném případě nemáme jinou možnost,“ vysvětlil prezident Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus vysvětluje, proč zvolil tak brzký ranní termín

Změny, na kterých se koalice dohodla, nebudou podle předsedy vlády poslední. Na Hrad se zřejmě vypraví za pár týdnů znovu. „V následujících týdnech dokončím hodnocení práce jednotlivých členů vlády, včetně hodnocení jejich přínosu pro práci vlády, jejich výkonnosti, efektivnosti, schopnosti řešit věcné problémy, ale také plnit konkrétní časové termíny,“ řekl Nečas.

Ministry, kteří v hodnocení neuspějí, chce premiér vyměnit ještě do konce jara. Svoji existenci pak rekonstruovaný kabinet spojí s přijetím reformních zákonů. Pokud neprojdou, nemá podle premiéra Nečase důvod vládnout dál. Stejný názor má i předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Radek Šmerda.

„Důchodová reforma, zdravotní reforma, reforma daní z příjmu a reforma rozpočtového určení daní jsou zákony, které považujeme za stěžejní a tato vláda má smysl, pakliže tyto zákony bude přijímat. Pokud by se tak nestalo, tato vláda pozbývá smyslu a ta podmínka je v tomto smyslu automatická,“ uvedl Gazdík.

Radek John bude nově vicepremiérem pro koordinaci boje s korupcí. Jak řekl, k dispozici bude mít štíhlý úřad.

„Podstata tohoto úřadu je nepřerušit spolupráci, kterou jsem navázal i prostřednictvím zastupitelských sborů jiných zemí. Oni nám nabízejí technickou pomoc a já si přetáhnu, pokud s tím bude souhlasit, svůj poradní sbor pro boj s korupcí z ministerstva vnitra pod tento úřad.

Dokud se neočistí

Odchod Víta Bárty z vlády je podmíněný. Podle koaliční dohody by se měl, pokud se očistí v kauze údajného uplácení stranických kolegů, do čela resortu dopravy vrátit.

Ministr dopravy Vít Bárta přichází na jednání poslaneckého klubu VV | Foto: ČTK

„Mě funkce ministra baví v případě, kdy můžu uplatňovat slevy, v momentu, kdy se můžu chovat s maximálním mandátem. Já to beru tak, že se musím z nepravdivého nařčení nejprve jasně očistit a pevně doufám, že to dokážu a budu se moci vrátit,“ prohlásil Bárta.

Bártu zatím nahradí jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda. I ten své působení chápe jako dočasné. „Vítek Bárta, a taková je dohoda, by měl dostat šanci, aby vysvětlil některé okolnosti a aby se takzvaně očistil. To samozřejmě vyžaduje určitý čas, během kterého musí někdo ministerstvo řídit. A to nešlo z úrovně náměstka, protože spousta kompetencí je ze zákona výslovně spojenu s funkcí ministra. Proto jsem toto přijal,“ vysvětlil Šmerda.

ČSSD změny nestačí

Vládní rošáda, na které se dohodla koalice, se nelíbí ČSSD. Trnem v oku je sociálním demokratům Jan Kubice v čele ministerstva vnitra a podle předsedy strany Bohuslava Sobotky koaliční kompromis neřeší skutečné příčiny vládní krize.

„Je potřeba si uvědomit, že premiér Nečas nedodržel svůj další veřejný příslib. Slíbil, že z vlády odejdou všichni ministři, kteří jsou spojeni s agenturou ABL. Bylo to velmi zásadové prohlášení, sociální demokracie ho uvítala, ale opět je všechno jinak,“ upozornil Sobotka.

ČSSD chce proto hned po Velikonocích vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Igor Maňour, Ivana Bernáthová, Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme