Prezident Klaus dal milost majiteli sběrny, který střílel na zloděje

Prezident Václav Klaus prominul zbytek trestu odnětí svobody za pokus o vraždu Karlu Baštovi. Majitel sběrny surovin v Ivančicích střílel na zloděje a dva lidi zranil. Soud ho za to poslal na šest let do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Bašta opouští věznici v Rapoticích na Třebíčsku poté, co mu prezident udělil milost. | Zdroj: ČTK

Případem, který vzbudil velkou mediální pozornost, se zabýval i Nejvyšší soud, který rozhodl v Baštův neprospěch. Po jeho rozhodnutí vyměřil Vrchní soud v Olomouci Karlu Baštovi opět šestiletý trest odnětí svobody za vraždu. Tak zněl i původní rozsudek Krajského soudu v Brně.

Celá nešťastná kauza vznikla podle komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka kvůli tomu, že někdo šel krást, což se nedělá stejně jako se nestřílí po lidech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Karla Bašty, jemuž prezident republiky udělil milost, se mluvilo v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

S udělením prezidentské milosti pro Karla Baštu souhlasí advokátka Dagmar Raupachová.

„Nesouhlasím se stanoviskem Nejvyššího soudu, že se jednalo o pokus o vraždu. Já osobně tam vidím dvě roviny problému. Za prvé bychom si měli připustit, že případů bezohledných krádeží i opakovaných na jednom místě nebude ubývat, právě naopak. Agresivita pachatelů trestné činnosti je čím dál vyšší. Domnívám se, že tomu by měl také odpovídat přístup v posuzování té které obrany,“ řekla Dagmar Raupachová.

Druhá rovina podle jejích slov spočívá v posuzování rozdílu mezi pokusem o vraždu a zabitím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Tomáš Sokol mluví o udělení prezidentské milosti Karlu Baštovi ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Silné rozrušení je právě jednou z podmínek pro to, aby usmrcení člověka mohlo být považováno za zabití a nikoliv za vraždu. Nejvyšší soud se ve svém stanovisku domnívá, že podnětem pro silné rozrušení zásadně není krádež majetku. S tímto názorem bych já osobně silně polemizovala,“ dodala advokátka.

Podle advokáta Tomáše Sokola se jedná o hraniční případ.

„Zdá se, že ten pán toho skutečně upřímně litoval, takže v zásadě se nijak nebouřím proti té milosti,“ řekl Tomáš Sokol.

Milan Slezák, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme