Prezident Klaus dnes stvrdí změny ve vládě

Dneškem vyvrcholí rekonstrukce vlády, o které premiér Mirek Topolánek (ODS) mluvil už po prohraných podzimních krajských a senátních volbách. Jeho tým posílí čtyři nové tváře. Nové ministry dnes na Hradě jmenuje prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vchod do Strakovy akademie | Foto: Marián Vojtek

Výměny ministerských křesel se dotýkají všech koaličních stran. Zdravotnictví bude mít na starosti namísto Tomáše Julínka občanská demokratka a senátorka Daniela Filipiová, na dopravě střídá Aleše Řebíčka bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS).

Novým ministrem pro lidská práva bude místo Džamily Stehlíkové hudebník Michael Kocáb, kterého nominovali Zelení, a křeslo ministra a šéfa legislativní rady vlády obsadí diplomat Pavel Svoboda.

Lidovec Cyril Svoboda se z pozice předsedy legislativní vlády přesune na ministerstvo pro místní rozvoj, které opustil jeho stranický šéf Jiří Čunek. Topolánkova vláda bude mít i novou vicepremiérku, ministryni obrany Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL).

Změny v kabinetu sliboval předseda vlády už po prohraných krajských a senátních volbách loni na podzim, nakonec obměna trvala několik měsíců. Podle Mirka Topolánka to ale v žádném případě neznamená, že by dosavadní ministři pracovali špatně, odchod části vlády podle něj byla politická nutnost.

"Ty výměny nemusejí nutně znamenat a neznamenají špatné odborné hodnocení toho kterého ministra. Každá rekonstrukce vlády je především politickým rozhodnutím, které vyplývá z obecné potřeby, aby vláda jako celek byla úspěšným týmem," řekl už dříve premiér.

Podle ministra životního prostředí a předsedy Strany zelených Martina Bursíka byly změny ve vládě nevyhnutelné. Europoslanec a kandidát na post předsedy KDU-ČSL Jan Březina si myslí, že by výměna ministrů mohla kabinetu pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách ve vládě jsme v Ranním interview Radiožurnálu hovořili s šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme v ranním vysílání mluvili také s politoložkou Vladimírou Dvořákovou

Marika Táborská, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme