Prezident Klaus je pobouřen protestem akademiků proti reformě vysokých škol

Prezident Václav Klaus je pobouřen reakcí akademiků na chystanou reformu vysokých škol. Řekl to v exkluzivním vyjádření pro Radiožurnál. Právě dnes jednají rektoři s ministrem školství Josefem Dobešem o plánované reformě, ke které mají zásadní výhrady. Obávají se možných politicko-mocenských zásahů do samosprávy veřejných vysokých škol. Prezident Klaus tento postoj zásadně odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

„Naši akademici se musí rozhodnout. Nemohou bojovat na několika tématech současně a přitom jsou ta témata naprosto protikladná. Nemohou bojovat proti školnému a současně chtít maximální akademickou svobodu a plné rozhodování o vysokých školách. Pokud školy touží po naprosté nezávislosti na státu, pak by samozřejmě musely chtít i nezávislost na penězích daňových poplatníků. To je elementární aritmetika, to by měl říct každý, kdo nad tím alespoň trochu přemýšlí,“ řekl Václav Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Radiožurnál

„Chtěl bych připomenout některým našim velkým akademikům, že debata není o soukromém ale o veřejném školství. Pokud by to byly soukromé školy, kde si studenti plně platí školné, pak ať mají akademici právo rozhodovat, jak sami uznají za vhodné. To co předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu,“ dodal prezident republiky. Reforma vysokého školství je podle něj nezbytná.

„O tom, že se naše vysoké školství nenachází v dobrém stavu, že neprodukuje ani kvalitní vzdělávání ani vědu, ví každý. Že školy usilují primárně o extenzi počtu studentů a extenzi vědeckých a pedagogických titulů u svých učitelů si štěbetají vrabci na střeše, reforma je nezbytná. Jsem velmi pobouřen tím, co si akademický svět v této chvíli dovoluje a jsem velmi rád, že se k tomu zcela jasně vyjádřil i premiér Nečas,“ uvedl pro Radiožurnál Václav Klaus.

Vedení vysokých škol se obává, že chystané reformní zákony omezí akademickou svobodu. Spory vyvolává také otázka školného, které by studenti měli začít platit v roce 2013. O svých výhradách dnes jednají rektoři s ministrem školství Josefem Dobešem.

Premiér Petr Nečas považuje protesty proti reformě univerzit za neadekvátní. Obzvlášť ve chvíli, kdy na stole pouze věcné záměry zákonů. Změnu systému vnímá jako nezbytnou, se zástupci vysokých škol bude podle něj vláda ještě jednat.

Igor Maňour, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme