Prezident Klaus kritizoval přebujelou byrokracii v Česku

Prezident Václav Klaus věří, že lidé letos přijdou k volbám. V letošním novoročním projevu vyzval politiky, aby vedli předvolební kampaň férově, věcně a uměřeně. Zároveň se zaměřil na přebujelou byrokracii, která prý v České republice omezuje podnikání a svobodné jednání lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Miroslav Konvalina

Podle Václava Klause nebyl uplynulý rok nijak výjimečný. Zvraty nečeká ani letos. Prezident ale kritizoval nadměrnou byrokracii v zemi. "Papírů, razítek, povolení či zákazů, které život neusnadňují, u nás evidentně přibývá," řekl prezident.

Klasu to ilustroval příkladem ze své funkce. Za posledního dva a tři čtvrtě roku dostal k podpisu téměř 350 zákonů. "Což si můžeme představit i tak, že každý třetí den vznikl nový zákon. Tím je zužován prostor pro svobodné podnikání a jednání lidí, tím klesá úcta k zákonům a k jejich dodržování," doplnil.

Premiér Jiří Paroubek neví, jestli prezident může kritizovat stát, když je nejvyšším ústavním činitelem. "Myslím, že bychom neměli zapomenout, že jsme v posledních letech přejímali legislativu Evropské unie. Takže těch zákonů bylo skutečně trochu hodně. V příštích letech by ten příval zákonů už neměl být takový, spíše by mělo docházet k jejich zpřesňování."

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek v reakci na prezidentovy výtky k byrokracii státu potvrdil, že stejné téma je jedním z hlavních bodů předvolebního programu ODS. "V tomto s ním absolutně souhlasím. Myslím, že po legislativní smršti musí přijít minimálně legislativní audit. Spíše legislativní čistka," řekl Topolánek.

Také předseda lidovců Miroslav Kalousek si myslí, že na prezidentově kritice přebujelé byrokracie je velký kus pravdy. "Každá regulace, administrativní překážka omezuje svobodné konání lidí. Některé jsou nezbytné, některé jsou možná zbytečné a domnívám se, že těch zbytečných by se tu našlo dost."

Šéf komunistů Vojtěch Filip také souhlasně kýve hlavou nad Klausovu kritiku byrokracie. Klausův příklad se zákony je ale o něčem jiném. "Je to příklad spíše toho, že existují nekoncepční řešení a že se většina věcí řeší zákonem ad hoc místo toho, aby se řešila s určitým dlouhodobým vývojem."

Prezident Václav Klaus ve svém projevu zdůraznil odpovědnost každého člověka za budoucnost naší země. "Tím, že k volbám nepůjdou, nechají za sebe volit ty, kteří k nim půjdou. Nepohrdněme proto svým hlasem pod záminkou, že znamená příliš málo a že tímto jedním hlasem výsledek voleb změněn nebude. Ani to není pravda. Ve svobodných volbách není nikdy rozhodnuto předem," řekl prezident.

Komunista Vojtěch Filip považuje tuto část Klausova projevu za nejcennější. "Protože rezignace na svoji rozhodovací pravomoc je to nejhorší, co se může stát. Omezuje to politickou scénu ale i mandát vzniklý z demokratických voleb."

Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme