Prezident Klaus kritizuje premiéra a vládu za postoj k technoparty

Mediální přestřelky s premiérem Jiřím Paroubkem netěší prezidenta republiky Václava Klause. Jak řekl v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, očekával, že půjde o klidný vzájemný vztah. Nepovažuje za nejlepší, že premiér nasadil velmi rychle jiný tón. Podle prezidenta to není dobré pro nikoho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Prezident Václav Klaus se setkal za svou téměř půlku funkčního období už s třetím premiérem. Jiří Paroubek je podle něj po Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi nejvýraznějším představitelem jistého druhu politiky. Větší dynamiku v práci jeho vlády ale prezident nevidí.

"Dnešní předseda vlády vzhledem k jisté novinářsko-mediální hyperaktivitě lépe zvládá o všem možném informovat, než zvládali jeho dva předchůdci. Takže může vznikat dojem, že se více věcí dělá. Kdybych se na to díval podle jakýchkoliv měřitelných kritérií, tak bych řekl, že se více nedělá, ale o kousek více se o tom mluví," vyjádřil se Klaus.

Prezident kritizuje vládu také za postoj k technoparty a k zásahu policie. Podle Václava Klause se ukazuje, že se na věc nedá dívat černobíle a vláda dělá chybu, že se staví zcela jednoznačně pouze na jednu stranu. "Zarputilé lpění na jednom extrémním názoru, nemůže dopadnout dobře," domnívá se prezident.

Podle Klause není možné, aby zásah policie vyšuměl tím, že se odhalí pár příslušníků policie, kteří tvrději zasáhli. Postavit mimo službu čtyři policisty je podle něho falešné řešení: "Převést to na tuto věc, by bylo zbavením se jakékoliv odpovědnosti a ta zodpovědnost je politická, je ministerská, je od vedení policie, ne od toho policisty, který také neví přesně, jak má v té dané chvíli zasáhnout."

Prezident je také přesvědčen, že by se kvůli technoparty neměly měnit zákony. Václav Klaus trvá na tom, že stávající legislativa umožňovala řešit situaci kolem technoparty úplně jinak, než byla řešena.

Hana Hikelová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme