Prezident Klaus obhajoval důvody pro omilostnění Anny Benešové

Prezident Václav Klaus na svém webu zveřejnil reakci na kontroverze spojené s udělením milosti někdejší ředitelce soukromé Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové. Napsal, že milost požadovaly zejména organizace zdravotně postižených.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při projevu ke spoluobčanům

Prezident Václav Klaus při projevu ke spoluobčanům | Zdroj: ČTK

Jejich přímluvy, do kterých se zapojil i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, se týkaly těžce nemocného manžela Benešové, který potřebuje její pomoc.

Prezidentskou milost Klaus udělil Benešové v úterý. Odůvodnil ji také tím, že pobyt ve vazbě a léta soudů jsou už pro ni dostatečným trestem. Další polehčující okolností prý je její dosavadní čistý trestní rejstřík.

Klaus reagoval také na tvrzení Lidových novin, že Benešovou pojily vztahy s Livií Klausovou, především v účasti na charitativních akcích. O věci se prý dozvěděl až ze zmiňovaného článku, jeho manželka se charitě věnuje běžně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poradce prezidenta Jiří Payne, komentátor LN Tomáš Němeček a komentátor ČRo Radko Kubičko rozebírali případ prezidentské milosti v Ozvěnách dne

Externí poradce hlavy státu Jiří Payne připomněl, že prezidentská milost je podle ústavy posouzením subjektivním, nepřezkoumatelným a definitivním. Pojetí milosti by se podle něho nemělo soudit podle konkrétní kauzy, ale obecně.

„V demokratickém státě je zakázáno uvažovat o zákonech v souvislosti s konkrétní kauzou. Bezesporu má smysl diskutovat o koncepci spravedlnosti v tomto státě. Nějaké pojetí, pravda ne moc propracované, bylo nastoleno v ústavě v roce 1990. Buďto se s ním ztotožňujeme, a nebo pojďme diskutovat o koncepci spravedlnosti, až tato kauza pomine, až nebude žádná jiná kauza na obzoru,“ řekl Českému rozhlasu.

Benešová byla asi před třemi měsíci podmínečně odsouzená za podplácení a zpronevěru na dva roky, navíc jí byl udělen zákaz výkonu funkce statutárního orgánu právnických osob, funkce ředitelky a kvestorky na dobu pěti let.

Podle soudu porušila právní předpisy, když umožnila bezplatné studium desítkám lidí. Univerzitě tím vznikla škoda více než šest milionů korun. Benešová vinu několikrát popřela.

Český rozhlas, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme