Prezident Klaus ocení výjimečné činy českých záchranářů

Prezident Václav Klaus dnes předá přímo na Pražském hradě Zlaté záchranářské kříže za rok 2011. Mezi oceněnými bude i třináctiletý školák z Orlové na Karvinsku Martin Spiridonov. Loni na jaře prokázal velkou odvahu a duchapřítomnost, když z hořícího domu zachránil pět členů své rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZLATÝ ZÁCHRANÁŘSKÝ KŘÍŽ

Stačilo málo a jedno březnové sobotní odpoledne skončilo v jednom z domků na okraji Orlové velkou tragédií. Že se tak nestalo, vděčí rodina právě Martinovi.

„Z ničeho nic začal být v domě dým. Tak jsem seběhl dolů a zeptal se dědy, kde je babička. Ona se šla podívat, co se tam děje. Najednou jsem slyšel, jak začala panikařit a volala ‚Hoří, hoří!‘“ popisuje Martin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Michala Schoffera o statečném školákovi v Ranním Radiožurnálu.mp3

To už se místnosti plnily černým dusivým dýmem. Martin si ale hned uvědomil, že se z nich jeho blízcí sami nedostanou. Vyvedl ven babičku s dědou, doprovodil před dům těžce nemocného otce a vynesl i tříletou sestru. Poté vyběhl ještě jednou nahoru a pomohl 22letému hendikepovanému bratrovi.

Hasiči byli na místě za několik minut a uhasili požár. Později se divili, že o Martinově rozhodující pomoci dlouho nevěděli ani ve škole.

Mezi nominovanými je i policejní kynolog z Rychnova nad Kněžnou Petr Kuhn a jeho německý ovčák Zep. Loni v prosinci našli nedaleko Borohrádku řidiče, který v šoku po nehodě odešel z místa nehody.

Cenu mediálních partnerů, ke kterým patří i Radiožurnál, dostane jedenáctiletý Ruda Duraj ze Slivonic na Klatovsku. Ten zachránil kamarádku, pod kterou se prolomil led.

Ladislav Holomčík, Jiří Fremuth, Eva Presová, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme