Prezident Klaus podepsal nový občanský zákoník

Pod novým občanský zákoníkem je po dnešku podpis prezidenta Václava Klause. Obsáhlý kodex čítající přes 3000 paragrafů tak začne platit od roku 2014. Dotýká se řady oblastí lidského života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

Kodex nově upravuje závazkové vztahy, dává větší volnost smluvním stranám domluvit si podmínky, které jim vyhovují, a novinky přináší i pro rodinné a dědické právo.

„Cíl je ten, aby se zmenšil počet případů, kdy dědictví přechází na stát. To znamená, že například budou moct dědit i bratranci a sestřenice, kteří jsou dnes ze zákonné posloupnosti vyloučeni,“ popsal jednu z hlavních změn náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejdůležitější změny, které přináší nový občanský zákoník, popsal vy vysílání Radiožurnálu náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer

Napříště bude také možné osvojit i zletilou osobu. V případě dohody o odděleném majetku manželů norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako v současnosti.

Na nové podobě občanském zákoníku pracoval tým odborníků zhruba deset let. Podle ministerstva spravedlnosti znamená rozchod s komunistickým právem a příklon k modernímu evropskému právu.

Opozice ale předloze vyčítá rušení zaběhlých principů, na něž jsou lidé zvyklí. Nový zákoník podle ní povede k nejistotě v právních vztazích a lidé budou více závislí na advokátech. Kritici normě vytýkají například také přílišnou obsáhlost a použití archaického jazyku.

ČSSD se pokusila v Senátu prosadit odklad účinnosti nového občanského zákoníku až na rok 2016. Přestože mají v horní komoře sociální demokraté většinu, Senát nakonec odklad neschválil. Podpis prezidenta tak byl poslední překážkou k tomu, aby norma začala za dva roky platit.

Libor Procházka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme