Prezident Klaus rozdal dalších sedm milostí

Prezident Václav Klaus udělil další milosti. Trest prominul sedmi lidem, většinou kvůli zdravotnímu stavu, péči o nezletilé děti nebo nemohoucí rodinné příslušníky. Je mezi nimi i někdejší předseda dozorčí rady Vítkovických staveb Zbyněk Přikryl, který byl odsouzen za tunelování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Přikryl podle soudu spolu s dalším manažerem podepisovali nevýhodné smlouvy a Vítkovické stavby připravili o více než 22 milionů korun. Ostravský krajský soud ho v roce 2001 poslal za zneužívání informací v obchodním styku na 8,5 roku do vězení.

Prezidentská kancelář dnes oznámila, že Klaus Přikrylovi prominul zbytek trestu pod podmínkou pěti let. Podle prezidenta motivem trestné činnosti nebyl osobní prospěch, Přikryl se sám neobohatil, peněžní trest uhradil a pečuje o své osmdesátileté rodiče.

Odpuštění trestu se dočkal Vilém Konečný. Jako soudní znalec ocenil drahé kameny, které později přijala banka do zástavy za úvěr poskytnutý jiné osobě. Soud ho potrestal sedmi lety a zákazem činnosti. V době po odsouzení se ale Konečného zdravotní stav závažně zhoršil. Trest mu Klaus prominul pod podmínkou, že se po dobu, kdy mu byla zakázána činnost, nedopustí úmyslného trestného činu.

Celý trest odpustil prezident Martinu Škodovi. Byl odsouzen na osm měsíců nepodmíněně za to, že nenastoupil základní vojenskou službu. Později byl uznán zdravotně neschopným vojenské služby. Vykonání trestu neplní svůj účel, Klaus navíc přihlédl i k jeho přetrvávajícím zdravotním problémům a k tomu, že se stará o svoji matku.

Šestiměsíční trest Klaus prominul Radoslavu Strnadelovi za zanedbání povinné výživy. Dlužné alimenty již uhradil. Danuši Latrové zase prezident odpustil šestiměsíční trest s tříletou podmínkou. Ženě zemřela v srpnu matka, nyní pečuje o nemocného otce a nezletilou dceru. Dluh, který vznikl zanedbáním povinné výživy, již uhradila.

Za zpronevěru byl odsouzen k osmnácti měsícům s tříletou podmínkou Tomáš Dvořák. Klaus mu udělil milost, polehčující okolností byla Dvořákova občanská angažovanost - pomáhal například při povodních v Praze 8. Navíc sedmnáctitisícový dluh, který způsobil, již splatil.

Vyhoštění se při návštěvě České republiky již nemusí obávat Danuta Zielinská, která byla odsouzena ještě v minulém režimu za "přečin proti zájmům socialistického hospodářství". Ve vězení si odpykala šestitýdenní trest, udělená milost ženě umožní opět přijet do České republiky.

Od loňského nástupu do čela státu udělil Klaus celkem 52 milostí, zatímco jeho předchůdce Václav Havel jich za rok dokázal udělit kolem stovky. Klaus se liší od Havla také postupem, jakým milosti zkoumá. Zatímco bývalý prezident jejich udělení konzultoval s ministerstvem spravedlnosti, Klaus rozhoduje samostatně.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme