Prezident Klaus se ještě večer sejde s Grossem

Prezident Václav Klaus se večer setká s premiérem a úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. Chce s ním probrat poslední vývoj koaliční krize. Zároveň dal prezident jasně najevo svou neochotu podpořit případnou menšinovou vládu. Lidovci a sociální demokraté si dali do středy čas na to, aby si rozmysleli svá stanoviska. KDU-ČSL vyzvala Stanislava Grosse, aby opustil křeslo předsedy vlády. Premiér Gross naopak vybídl k odchodu z vlády lidovecké ministry, nemají-li k němu důvěru. Pokud to neudělají, navrhne prý jejich odvolání prezidentovi. Chystané středeční jednání koaliční devítky by mohlo přinést další zvrat ve vládní krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Michal Krumphanzl

Prezident Václav Klaus se ještě dnes setká s premiérem a úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. Chce s ním probrat poslední vývoj koaliční krize. Jak premiér řekl v České televizi, na Hrad ale svou rezignaci nenese. "Rozhodně to není varianta, se kterou půjdu na Hrad. Včera jsem telefonoval panu prezidentovi, že by bylo dobré, abychom se potkali v co nejkratší době, protože je to hlava státu a měl by mít autentické informace, co se odehrává, ale rozhodně toto není to, s čím jdu na Hrad a myslím, že to bude spíš informativní schůzka. A samozřejmě se budeme bavit i o variantách řešení v tuto chvíli."

Lidovci chtějí po Stanislavu Grossovi, aby odstoupil z funkce premiéra. Předseda vlády zase uvedl, že k odchodu z kabinetu vyzve lidovecké ministry. Prezidenta Václava Klause situace znepokojila. Koaliční devítka má spor, který vznikl kvůli nejasným majetkovým poměrům Grossovy rodiny, řešit ve středu. Lidovecký ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda proto zatím v České televizi nechtěl říci, jak bude jeho strana dále postupovat. "Situace je velmi vážná pro Českou republiku, pro vládu, pro KDU-ČSL. Hrozí rozpad vládní koalice. Nic dalšího k tomu neřeknu, protože se k tomu musí vyjádřit nejvyšší fórum KDU-ČSL, a to je celostátní konference."

Lidovci porušují koaliční smlouvu. V České televizi to řekl předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek s tím, že není normální, aby KDU-ČSL nutila sociální demokracii k výměně na postu premiéra. Zaorálek si myslí, že takové naléhání je na pomezí rozpadu vládní koalice. "Pokud navrhují něco podobného, tak tím nerespektují to, že koaliční dohoda jasně říká, je pozice premiéra je věcí sociální demokracie. Jestli je to podle nich tak, jak říkají, tak to znamená vypovězení koaliční smlouvy." To, že jde o porušení koaliční smlouvy, šéf lidovců Kalousek odmítá. Zároveň popřel úvahy, že jde o spor dvou politických stran nebo jednotlivých politiků. Problém je podle něj daleko širší.

Jsem připraven vládnout bez KDU-ČSL. V České televizi to řekl premiér Stanislav Gross. Zároveň dodal, že by v takovém případě nepovažoval za nutné žádat poslaneckou sněmovnu o důvěru.

I Zaorálek připustil, že za určitých podmínek je jeho strana ochotná o menšinové vládě uvažovat. Stále však preferuje současné složení vládní koalice. "Kdybychom si nejdřív vyjasnili věci, které se týkají koalice a pak řešme, co se stane, až když bychom věděli, že nejsme schopni koalici udržet. Ale v tuto chvíli hledejme cestu k tomu, abychom koalici udrželi, protože já jsem přesvědčen, že udělala řadu dobrých věcí a že by stálo za to některé dotáhnout do konce."

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš nevylučuje, že za určitých okolností by jeho strana ve sněmovně vyjádřila důvěru jednobarevné vládě sociálních demokratů. V televizi Nova Dolejš řekl, co by ale případná menšinová vláda musela udělat. "Podpoříme takovou vládu, která bude ochotná v tom zbytku času udělat nějaké rozumné věci pro občany. Pokud by to byla sociální demokracie, pak by mohla mít naši podporu."

Prezident dal ale jasně najevo svou neochotu podpořit případnou menšinovou vládu.

Markéta Kaclová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme