Prezident Klaus srovnal nevládní organizace s komunisty

Prezident Václav Klaus znovu kritizoval nevládní organizace. Tentokrát je přirovnal ke komunistické ideologii. Jsou podle něj podobně nedemokratické. Zopakoval také svůj názor, že v Evropské unii se ztrácí suverenita jejích členských zemí, je proto třeba ji důkladně zreformovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Někteří lidé podle prezidenta očekávají od demokracie zázraky, což se jim nemůže splnit. Východisko pak hledají u "kazatelů" občanské společnosti a u nevládních organizací, přičemž ztrácí důvěru v parlamentní systém, uvedl.

"To je podle mě nebezpečné. Neměli bychom tento vývoj podceňovat ani v této zemi, ani jinde. Pro mě je NGOism skoro na stejné úrovni jako komunismus," prohlásil prezident na dnešní konferenci společnosti PepsiCo.

O nebezpečí růstu vlivu nevládních organizacích, pro který vymyslel výraz NGOism, Klaus poprvé veřejně mluvil na květnovém summitu Rady Evropy ve Varšavě. Vytkl jim snahu mluvit do života lidí bez mandátu z voleb.

Neziskové organizace se tehdy ostře ohradily a žádaly Klause o omluvu. Prezident ale vzkázal, že se nemá za co omlouvat. Proti jeho výrokům se ozvali i lidé, kteří zažili potlačování občanských aktivit za komunistického režimu. Kritiku úsilí nevládních hnutí považují za útok na základní demokratické principy zaručené ústavou. Klaus na výhrady někdejších disidentů reagoval tím, že jde o nedorozumění.

Ke komunistickému modelu dnes Klaus přirovnal i ekonomické poměry v Evropě s jejími různými nařízeními, omezeními a byrokracií. Nedostatečně liberalizovaná ekonomika EU stojí za nepříliš dobrými hospodářskými výsledky kontinentu, upozornil.

O mnoho lepší situace není podle něj ani v politické rovině, kde byli prý Češi po pádu bývalého režimu plni nadějných očekávání. "Už si ale zase nerozhodujeme sami, ale dělá to za nás poněkud vzdálené město, kde je náš hlas sotva slyšet," poznamenal Klaus na adresu Bruselu.

Na přímou otázku, zda by byl Klaus pro odchod Prahy z unie, prezident odpověděl, že Česko je v EU a zůstane v ní i v budoucnu. "Pouze tvrdíme, že je možné změnit mnoho věcí, zefektivnit a zdemokratizovat její instituce," dodal prezident. Názor Klause se ovšem dlouhodobě liší od stanoviska vládních stran, ČSSD, KDU-ČSL i Unie svobody.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme