Prezident Klaus vyhlásil částečnou amnestii. Osvobodí nejméně šest a půl tisíce vězňů

Prezident republiky Václav Klaus při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky vyhlásil dílčí amnestii. V platnost vstoupí 2. ledna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus před svým posledním novoročním projevem ve funkci prezidenta

Václav Klaus před svým posledním novoročním projevem ve funkci prezidenta | Zdroj: ČTK

Prezident promíjí nepodmíněné tresty uložené na jeden rok a méně. S podmínkami pak i některé tresty v délce do 2 let. U lidí, kterým bylo nebo letos bude 75 let, pak zbývající části trestů uložených ne na více než 10 let.

Amnestie se ale netýká zločinů, při kterých byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, zločiny proti životu a zdraví a sexuální násilí nebo proti rodině a dětem.

Klaus promíjí všechny tresty obecně prospěšných prací a domácího vězení uložené do dnešního dne. Vše se týká i provinění spáchaných mladistvými.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novoroční projev prezidenta republiky Václava Klause

Premiér Petr Nečas potvrdil, že dokument už také podepsal.

„Vzhledem ke znění ústavy je povinností, respektive současně i právem premiéra kontrasignovat tuto amnestii, to znamená já jsem o té amnestii informován a také jsem ji kontrasignoval, to znamená spolupodepsal.“

Amnestie například pomůže pirátu z dálnice D1 Aleši Trpišovskému. Tomu soud začátkem prosince potvrdil dvouletou podmínku. Ta bude zítřejším dnem prominutá. Stejně tak pomůže i tykadlovému řidiči Romanu Smetanovi.

Naopak amnestie nepomůže Davidu Rathovi, protože jeho případ se ještě před soud nedostal. Amnestie se týká jen už pravomocně odsouzených lidí.

Klaus v projevu zhodnotil uplynulých deset let, kritizoval EU a vyzval k návratu k tradičním hodnotám

Číst článek

Také se nedotkne korupčních kauz bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše. Dostal příliš vysoký trest na to, aby se na něj amnestie vztahovala.

Amnestie je právem prezidenta republiky. Pro ministra financí Miroslava Kalouska je slovo amnestie vždy příznivá zpráva, protože to je méně nákladů na vězně.

Generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal Radiožurnál potvrdil, že jeho lidé už vyhodnocují, kterých odsouzených se to bude týkat. Amnestovaní vězni opustí káznice během středy.

Přehrát

00:00 / 00:00

K amnestii se vyjádřila i advokátka Hana Marvanová

Podle advokátky Hany Marvanové je amnestie velmi rozsáhlá:

„Překvapilo mě na ní zejména to, že kritériem pro prominutí trestu je uložená délka trestu odnětí svobody. Promíjí se nejen tresty za nedbalostní trestné činy, ale tím pádem dochází k prominutí trestů za celou řadu úmyslných trestných činů, dokonce i zločinu, pokud byl trest uložený v délce roku, respektive dvou let.“

Vězeňská služba prověřuje, koho se může amnestie vyhlášená prezidentem týkat

Číst článek

„Nejvíc mě tam ale překvapila ta zásadní věc, že se zastavují trestní stíhání ve věcech, kde trestní stíhání ještě pravomocně neskončilo a bylo zahájeno před více než osmi lety. Myslím si, že dojde k zastavení trestních stíhání u naprosto zásadních trestních činů jako podvodů, zpronevěry, korupce a podobně. Trochu mi to připadá jako tlustá čára za minulostí,“ myslí si Marvanová.

Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme