Prezident má zánět plic

Prezident Václav Havel má opět zánět plic. Lékaři Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, kde je prezident od pondělí hospitalizován, určili diagnózu dopoledne po sérii vyšetření. Nemoc navíc komplikují další zdravotní potíže. Dnes měl Havel pouze mírně zvýšené teploty a lékaři nasadili antibiotika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: hrad.cz

Prezidenta trápí nevzdušnost pravého plicního pole. Jeho ošetřující lékař Ilja Kotík konstatoval, že rozsah této nevzdušnosti je větší než obvykle. "Potvrzujeme ještě přítomnost zápalu plic provázeného výpotkem v pohrudniční dutině," dodal.

Časová prognóza prezidentovy léčby je zatím nejasná. V nemocnici zůstane podle lékařů určitě do konce tohto týdne. Primář Kotík řekl, že záleží na tom, jak prezidentův organismus zareaguje na antibiotika. Léčebnou taktiku stanoví mikrobiolog na základě kultivačních výsledků, které se neustále doplňují. "Máme rezervy, máme i kontakty ze zahraničí. Kdyby bylo potřeba, samozřejmě je využijeme," uvedl Kotík. Zda je dosud zvolená léčba účinná, se podle něj ukáže nejdříve do 24 hodin.

Zdravotní problémy trápí pětašedesátiletého prezidenta již řadu let. Před touto hospitalizací byl v nemocnici koncem října, a to kvůli potížím s průduškami. Měsíc před tím byl v nemocnici, když ho zastihla srdeční arytmie. V prosinci 1996 lékaři Havlovi odebrali právě polovinu pravé plíce, aby odstranili zhoubný nádor.

Další informace o prezidentově zdravotním stavu poskytnou lékaři zítra v poledne.

Markéta Kaclová, Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme