AUDIO: ‚Vyznamenám bojovníky proti ekonomickým zm*dům,‘ zaútočil Zeman v živém vysílání na Bakalu

Prezident Miloš Zeman 28. října vyznamená bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, podnikatele Pavola Krúpu a novinářku a političku Janu Lorencovou. V živém vysílání Radiožurnálu je označil za „bojovníky proti zm*dům“. Když jej moderátor vyzval, aby nepoužíval vulgarismy, označil to Zeman jako “pubertální odpor” a termín “zm*d” použil ještě jednou.

20 minut Radiožurnálu Praha (Aktualizováno: 17:35 15. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech odpovídal na otázky moderátora Jana Pokorného. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Prezident se na počátku vyjádřil k senátním volbám. „Instituce, které voliči nevěří a kterou v podstatě pohrdají, je podle mého názoru hodna zrušení,“ řekl prezident Miloš Zeman o horní komoře českého Parlamentu.  Pro zrušení Senátu je podle svých slov Zeman ještě více než dřív.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman byl hostem 20 minut Radiožurnálu

Někdejším prezidentským kandidátům, kteří uspěli v senátních volbách Zeman gratuloval, ale o jejich vítězství podle něj rozhodlo to že kandidovali v hlavním městě. „Praha je stát ve státě, Praha podporuje pravicové kandidáty. Výsledku těchto tří kandidátů se nelze divit. Já jsem jim blahopřál a se zdvořilostí sobě vlastní jsem řekl, že je to cena útěchy."

V čele horní komory Parlamentu by si prezident představoval Jaroslava Kuberu. „Uvítal bych, aby v čele Senátu byla výrazná a respektovaná osobnost, nicméně jsem si téměř jist, že tam nebude. Vůči každé osobnosti je tolik závistivých trpaslíků, že se vůbec neprosadí. Velmi bych si přál, aby se předsedou Senátu stal Jaroslav Kubera z ODS. I když s ním názorově nesouhlasím, je to výrazná osobnost“.

Kompletní přepis, o čem spolu mluvili Miloš Zeman a Jan Pokorný ve 20 minutách Radiožurnálu

Číst článek

V senátních volbách neúspěšné ČSSD prezident vzkázal, aby se nerozštěpila. „Doporučuju jí, aby si zachovala tandem Hamáček – Zimola. A na sjezdu, aby se vytvořilo vedení, které s tímto tandemem bude spolupracovat, a ne mu házet klacky pod nohy,“ řekl.

Na 17. listopad mi stačí tiše vzpomínat

Prezident se vyjádřil i k tomu, proč nechystá zvláštní program k výročí 17. listopadu. „Samozřejmě, že tam vystoupí řada lidí, která se skutečným 17. 11. nemá vůbec nic společného. A já vždy říkám, že mi stačí tiše vzpomínat. A na co? Vzpomínám na hektické dny, bylo jich asi tak deset, kdy jsem jezdil na fakulty na setkání se studenty, kdy jsem jezdil do divadel, bylo jich asi tak pět, a odešly mi téměř hlasivky. To jsou moje vzpomínky. Pak to byla ta Letná a řada dalších věcí. Pak jsme začali vyjíždět i mimo Prahu,“ uvedl Miloš Zeman.

„Nějací blbečci, kteří vylezou 17. listopadu na tribunu, ti mě vůbec nezajímají,“ dodal.

‚Kdyby to slyšel Masaryk, spadl by z koně.‘ Politici reagují na Zemanovy vulgarismy v živém přenosu

Číst článek

Na dotaz, koho ještě prezident navrhne na státní vyznamenání mimo již známé jméno Michala Davida, Zeman odpověděl, že Antonína Švehlu, generála Josefa Bílého  popraveného nacisty a „bude tam člověk, kterému je už 95 let a který v roce 1968 vedl Československý rozhlas, na rozdíl od zrádce Hoffmana, vysílal proti sovětské okupaci“.

Vyznamenání

Poté prezident připomněl svůj čtyři roky starý překlad slova „pussy“. Následně začal mluvit o „ekonomických zm*dech“. Přestože ho moderátor Jan Pokorný okamžitě požádal, aby vulgarismy už více nepoužíval, Zeman slova o „zm*dech“ zopakoval.

Do skupiny „ekonomických zm*dů“ zařadil prezident Viktora Koženého, Zdeňka Bakalu, solární barony a obchodníky zapletené do kauzy lehkých topných olejů. 

Proto se podle svých slov rozhodl také vyznamenat Alenu Vitáskovou jako bojovnici proti solárním baronům, Pavola Krúpu coby bojovníka proti Bakalovi a novinářku a političku Janu Lorencovou, autorku knihy Krvavé oleje.

Radiožurnál požádal o reakci Zdeňka Bakalu. Mediální zástupkyně manželů Bakalových Šárka Samková uvedla, že výroky vůbec nebudou komentovat. 

Celý záznam pasáže o vyznamenaní bojovníky proti ekonomickým zm*dům

Prezident Zeman: Já se dneska rozdávám, takže vám řeknu ještě jednu trojici. Ta trojice je spojena tím, že všichni bojovali, nebo bojují proti ekonomickým… My jsme spolu dělali tu Pussy Riot? Dělali, že? Takže já jsem hrozně rád, že mohu provokovat, takže proti ekonomickým zm*dům. Doufám, že to vystřihnete.
Moderátor Jan Pokorný: To nejde vystřihnout, protože je to přímý přenos, pane prezidente. Posluchačům se za tento vulgarismus omlouvám.
Prezident Zeman: Čím mám na mysli ekonomické zm*dy?
Moderátor Jan Pokorný: Pane prezident, nepoužívejte vulgární slova, prosím.
Prezident Zeman: Ne, zaprvé je používá i pan poslanec pirátů, jak jste si zajisté povšiml…
Moderátor Jan Pokorný: Nikoli v rozhovoru pro nás…
Prezident Zeman: …v Poslanecké sněmovně, a zadruhé v tomto případě já tento termín považuji za naprosto výstižný. Je jím Viktor Kožený, je jím Zdeněk Bakala, je jím skupina solárních baronů a je jím také mimo jiné skupina lidí, která se zapletla do lehkých topných olejů. Vzpomenete si na to ještě? Lehké topné oleje? Fajn. No a kdo dostane tři vyznamenání: Alena Vitásková, bojovnice proti solárním baronům, pak Pavol Krúpa, bojovník proti Zdeňkovi Bakalovi a Jana Lorencová, autorka knihy Krvavé oleje. Měl byste si ji někdy přečíst a pak by tento váš, řekněme, pubertální odpor vůči termínu, který považuji za adekvátní, možná poněkud vymizel.
Moderátor Jan Pokorný: To není pubertální odpor, pane prezidente, ale dodržování jistých standardů.
Prezident Miloš Zeman: No musíte uznat, že jsem až na jedno vulgární slovo, za které mě puritáni budou kárat, neboť si vzpomínám na klasika, který říká: „Ti, kdo páchají největší zločiny, mluví spisovnou češtinou.“ Tak až na toto jedno jediné slovo jsem vám poskytl informaci, kterou zatím nikdo jiný nedostal.

haf, cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme