Zeman: K výročí okupace mají mluvit ti, kdo jí byli postiženi. Řvoucí stádo před rozhlasem bylo ubohé

„K výročí sovětské okupace měli mluvit ti, kdo jí byli postiženi.“ Prezident Miloš Zeman po třech dnech prolomil mlčení a poskytl krátký rozhovor Parlamentním listům. Účastníky demonstrace proti premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi před Českým rozhlasem v něm označil za ubohé řvoucí stádo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman ve volební den | Foto: Matěj Stránský | Zdroj: Reuters

„Zastávám názor, že k výročí sovětské okupace měli mluvit ti, kdo byli touto okupací postiženi,“ prohlásil prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy, které studie think-tanku Evropské hodnoty již dříve označila za manipulativní a dezinformační, což médium odmítá.

Šéf sněmovny Vondráček: Babiš měl srpen 68 uctít. Představitelé státu by se neměli schovávat

Číst článek

„Jestli mluvili například takzvaní normalizační komunisté, tedy lidé, kteří až do roku 1989 byli členy Komunistické strany Československa, je třeba vědět, že tito členové museli schvalovat sovětskou okupaci. Je tedy poněkud bizarní, když nyní mluví proti ní. To je také důvod, proč jsem se k nim nepřidal,“ dodal prezident.

Na pietě před Českým rozhlasem, kde během srpnových bojů padlo sedmnáct lidí, mluvili mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD nebo premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Oba byli do roku 1989 několik let v KSČ. Zeman pak naznačil, že myslel právě Štěcha, který prezidenta v minulosti několikrát kritizoval.

Zatímco ale Štěchův projev před rozhlasem slyšet byl, tak slova premiéra Babiše a předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z ANO zanikla v pokřikování a pískotu protestujících. 

‚Děkuji fanouškům, že nám zvedají preference.‘ Projevy Babiše a Vondráčka před rozhlasem přehlušil pískot

Číst článek

„Pokud jde o Radka Vondráčka, pokud vím, nebyl v Komunistické straně Československa. Pískali na něj jenom proto, že je člen hnutí ANO, což je dost ubohý důvod. Přiznám se, že tohleto řvoucí stádo považuji za natolik ubohé, že snad ani nemá cenu ho komentovat,“ poznamenal prezident.

Miloš Zeman také reagoval na otázku ohledně projevu slovenského prezidenta Andreje Kisky, kterého dříve první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila za stínového prezidenta. Diváci mohli jeho projev vidět v úterý večer v České televizi. 

„Andrej Kiska dobrovolně končí v čele slovenské politiky příští rok a není tedy možné, aby byl naším stínovým prezidentem. Jsem ale ochoten připustit, že může být stínovým prezidentem TOP 09,“ řekl český prezident.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme