Zeman kritizoval Dubčeka. Politická elita se podle prezidenta po okupaci 'podělala hrůzou'

Nekomunističtí ministři podávající v roce 1948 demisi byli podle prezidenta Miloše Zemana blbí. Někdejší první tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček patřil mezi ty, kteří se v roce 1968 podělali hrůzou. Prezident to v úterý večer pronesl na slavnostním večeru na Pražském hradě k zahájení oslav 100 let od vzniku Československa a 25 let od vzniku České republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Hlava státu ve svém vystoupení hodnotila mimo jiné důležité milníky československé i české historie 20. století.

Alexander Dubček

Alexander Dubček se do dějin zapsal jako vůdčí postava pražského jara 1968. První tajemník ÚV KSČ, nejvýše postavený muž v Československu, byl ztělesněním pokusu o reformu komunistického režimu. Po srpnové okupaci krátce působil ve vedení parlamentu a v čele ambasády v Turecku. Poté musel odejít do ústraní. Po pádu komunismu byl vážným kandidátem na prezidenta. Nakonec se stal předsedou Federálního shromáždění. V listopadu 1992 zahynul při autonehodě na dálnici D1 u Humpolce.

„Kdyby nebylo několika blbých ministrů, kteří podali demisi, pak by nebylo možné, aby se Klement Gottwald zaklínal ústavností tohoto komunistického puče," uvedl prezident Miloš Zeman k únorovým událostem roku 1948.

'Zakazují mi vulgarismy'

Bylo by podle něj také vhodné zamyslet se, proč se po okupaci Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy našel mezi tehdejší politickou elitou jediný statečný člověk František Kriegel a „proč se všichni ostatní podělali hrůzou".

„Mně zakazují vulgarismy, ale toto, doufám, vulgarismus není," poznamenal. Dodal, že tehdejším představitelům souhlas s okupací nepomohl.

„Nejdřív dostaly tyto idoly funkci předsedy Federálního shromáždění, pak už jenom klesly na velvyslance v Turecku a pak už ani to ne," uvedl ve zjevné narážce na Dubčeka.

Prezident následně parafrázoval zásadu mnohých z prvních let normalizace, a to „musím zůstat ve své funkci, protože jinak by tam přišla ještě větší svině, než jsem já".

Tato zásada vedla k hluboké zkáze tehdejšího Československa a k hluboké demoralizaci, uvedl prezident.

Pád komunismu způsobil Gorbačov

Zeman také uvedl, že pád komunistického režimu v Československu nezpůsobilo disidentské hnutí Charta 77, ale sovětský vůdce.

Mám obavy ze Zemanovy kohorty panošů, Ovčáčka by měli na hodinu vyhodit, říká šéf Ústavního soudu Rychetský

Číst článek

„Byl to Gorbačov, který způsobil, že se rozpadlo sovětské impérium a že Československo se vymanilo ze sovětských spárů. Myslím, že bychom mu měli vyjádřit svoji úctu," dodal.

Samostatná Česká republika má delší trvání než prvorepublikové Československo, připomenul prezident.

„Stejně jako Slovensko se můžeme radovat z toho, že jsme bezpečnou a prosperující zemí," řekl. „Nic nám téměř nehrozí, pokud nám naše vlastní hloupost nedovolí, abychom na naše území umístili lidi, kteří sem nepatří," podotkl.

Letošní rok by měl být podle Zemana také připomínkou 1000 let české státnosti. Celý prezidentův projev si můžete přečíst na stránkách Pražského hradu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme