Zeman neočekává, že padne vláda. Kdyby se to stalo, pověří Babiše sestavením nové

Prezident Miloš Zeman neočekává, že poslanci vysloví nedůvěru vládě. V případě, že by se to navzdory jeho předpokladu stalo, pověřil by Andreje Babiše (ANO) sestavením nové vlády. Řekl to ve čtvrtek v pořadu TV Barrandov.

Praha (Aktualizováno: 22:49 15. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (archivní snímek) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Domnívám se, že pokud jsou poslanci stejně rozumní jako teď senátoři při volbě předsedy, tak návrh o nedůvěře získá jen malou podporu,“ řekl prezident. 

„Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak podpořím Andreje Babiše sestavením vlády,“ uvedl dále. Zmínil, že k tomu má dva pokusy a že Ústava umožňuje, aby vláda v demisi vládla několik měsíců. 

Nemoc, Krym a Čapí hnízdo. Jak se míjejí verze premiéra Babiše, jeho syna a Protopopova?

Číst článek

V pořadu Týden s prezidentem TV Barrandov se vyjádřil k událostem souvisejícím s Babišovým synem. Toho ve Švýcarsku vypátrali novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík. V jejich reportáži zveřejněné na serveru Seznam Zprávy Babiš junior uvedl, že byl unesen na Krym a že v souvislosti s Čapím hnízdem něco podepisoval.

„V mém vidění světa, které nikomu nevnucuji, se stalo to, že pár novinářů přepadl ve švýcarském bytě duševně nemocného muže a zveřejnil záznam tohoto rozhovoru,“ řekl prezident.

Revolverový tisk

Revolverový tisk či plátek hovorově nebo expresně znamená mravně nízký, útočný, až surový nebo vyděračský.
Zdroj: Slovník spisovného jazyka českého

Na záznamu bylo podle něj zajímavé jen to, že zachycoval syna ministerského předsedy. Podle Zemana je z videa pořízeného ve Švýcarsku patrné, že premiérův syn trpí duševní nemocí.

„V každém případě, pokud vám někdo řekne ‚Nevím, co jsem podepisoval,‘ tak není normální. Normální člověk přece ví, co podepisuje,“ uvedl prezident. Reportéry nazval „revolverovými“ novináři, hyenami a žumpou. 

V Praze a některých dalších městech se ve čtvrtek konaly protesty proti Babišovi, lidé požadovali demisi. „Pražský dav si zahulákal,“ okomentoval to prezident. Současná atmosféra podle něj dlouho nevydrží. „Moje prognóza - že to skončí, že se to rozplyne. Část slušnějších lidí si uvědomí, že se psychickou nemocí Babiše mladšího dostali na příliš tenký led,“ řekl. 

Babiš mladší

V pondělí odvysílaly Seznam Zprávy reportáž, ve které syn českého premiéra Andrej Babiš mladší tvrdí, že byl unesen na Krym. Junior tvrdil, že byl odvezen kvůli tomu, aby nemohl vypovídat ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Premiér nařčení popřel, ve středu ale potvrdil, že jeho syn na Krymu byl, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

V Praze lidé protestovali proti Babišovi. ‚Dav si zahulákal,‘ okomentoval to prezident

Číst článek

Ve čtvrtek přišel reportérům pořadu Zvláštní vyšetřování, Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi, další e-mail od Andreje Babiše mladšího. V něm obvinil svého otce ze lži a chtěl se spojit s českými policisty. „Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru,“ napsal doslova.

Ve stejný den také státní zástupce Jaroslav Šaroch pro server iROZHLAS.cz potvrdil, že kriminalisté o místě pobytu premiérova syna věděli už dříve a že ve věci se angažoval Interpol.

Dominika (nepoužívat) Kubištová, pak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme