Zeman letí do Ruska, veze Vitáskovou i Zbytka. S Putinem se setká na dače v Soči

Prezident Miloš Zeman v pondělí odlétá do Ruska. O den později za ním vyráží i podnikatelská mise, které se účastní téměř 130 lidí a je největší v historii České republiky. Hrad kvůli cestě vypraví celkem tři letadla. Během třídenní cesty mají podnikatelé podepsat kontrakty a memoranda s ruskými podniky za desítky miliard korun.

Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Pekingu v květnu 2017 | Foto: Mikhail Metzel/TASS | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podepisovat se mají, jak je obvyklé, smlouvy a memoranda, které jsou předjednány většinou dlouho dopředu a podpis při návštěvě prezidenta je víceméně symbolický. Podle neoficiálních informací, které má Radiožurnál k dispozici, se tak od cesty nic přelomového neočekává. 

Například firma Brisk Tábor, která vyrábí zapalovací svíčky pro auta, má uzavřít smlouvu o rozšíření investic s vládou Samarské oblasti. Dohodu o spolupráci na modernizaci tramvají či metra má podepsat firma Pragoimex a také brněnská Alta zaměřující se na dodávky pro strojírenství a energetiku.

„Máme připraveno 13 smluv na podpis v Moskvě a Jekatěrinburgu a objem těch smluv bude někde kolem 20 miliard korun,“ řekl Radiožurnálu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Lidskoprávní aktivistka Vitásková

Na seznamu podnikatelů se objevují i zajímavá jména. Podle části seznamu, který má Radiožurnál k dispozici, víme, že na podnikatelských fórech budou majitelé nebo manažeři klasických obrů, jako je Škoda Auto nebo PPF, respektive její realitní ruské dcery.

Se Zemanem poletí do Ruska i Vitásková. Z první dámy české energetiky se stala lidskoprávní aktivistka

Číst článek

Chybět ale nebudou i zástupci menších průmyslových a obchodních firem, hotelů, lázeňství, ale i několika právních kanceláří mířících na ruskou klientelu.

K těm nejznámějším jménům patří Alena Vitásková, donedávna šéfka Energetického regulačního úřadu, která dříve sama podnikala v plynárenství.

Vitásková ale má na práci v energetice roční moratorium, a tak jede se Zemanem coby zakladatelka vlastního institutu. Ten se má zabývat ochranou lidských práv. O případu jsme psali zde.

Zemanovi sponzoři

Do Ruska nejvíce chtějí proniknout obory, jako je strojírenství, energetika, turismus, a překvapivé množství právních firem.

Průzkum: Zeman by v prvním kole prezidentské volby jasně porazil Drahoše

Číst článek

Napříč obory jde pak poměrně velká skupina firem, které mají společnou náklonnost k Miloši Zemanovi nebo jeho okolí.

Jde například o firmu Sigma, která přispěla na Zemanovu minulou prezidentskou kampaň a podpořila několikrát i stranu SPO, bývalé zemanovce, jíž je prezident dodnes čestným předseda.

V delegaci najdeme i místopředsedu SPO Zdeňka Zbytka, který kdysi seznámil Zemana s Putinovým blízkým Jakuninem. Zajímavá je i firma Dašické sklepy, za kterou jedou Vasil Džugana a Michali Ťasko.

Džugan i Ťasko působí i v čele Světové rady podkarpatských Rusínů, jejíž bývalé špičky Ukrajina obviňovala z podkopávání jednoty státu, což má být zájmem Ruska. Rusíni si na setkání v Dašicích před pěti lety také odhlasovali, že budou volit Zemana, protože prý nedělá rozdíl mezi Amerikou a Ruskem.

PREZIDENTŮV PROGRAM

V úterý se Zeman setká v Soči s Putinem. K vrcholům návštěvy budou patřit i dva podnikatelské semináře v Moskvě a Jekatěrinburgu, na kterých budou s ruskými partnery jednat zástupci 150 českých firem.

V Moskvě Zemana čeká schůzka s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, na programu má zahájení výstavy pokladů Pražského hradu, ruským veteránům druhé světové války udělí česká vyznamenání.

V uralském Jekatěrinburgu převezme Zeman čestný doktorát místní univerzity, uctí památku československých legionářů a prohlédne si montážní halu v továrně na kompletaci českých letounů L-410.

Podívejte se na kompletní program cesty, který má Radiožurnál k dipozici:

Jana Klímová, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme