Zemanův poradní tým se shodl na podpoře zahraničních misí a navýšení výdajů na obranu

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se jednomyslně shodl na navýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP či na podpoře zahraničních misí. Poradci se shodli i na podpoře a ocenění veteránů a na podpoře českého zbrojního průmyslu. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Schůzky se účastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Lány Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Poradní tým jednal od nedělních 10.00. Poradci Zemana se scházejí zpravidla jednou měsíčně, naposledy rokovali 20. října o energetice. Tentokrát bylo jednání zaměřeno na obranu.

Česká republika vydává na obranu zhruba 1,1 procenta HDP, vstupem do NATO se zavázala k dvouprocentním výdajům. Alianci nyní slibuje, že dvou procent dosáhne v roce 2024.

Zeman neočekává, že padne vláda. Kdyby se to stalo, pověří Babiše sestavením nové

Číst článek

Předchozí vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL slíbila, že do roku 2020 bude Česká republika na obranu uvolňovat 1,4 procenta HDP, současná vláda chce tohoto cíle dosáhnout v roce 2021. Zeman opakovaně více peněz pro armádu podpořil.

Letos ministerstvo obrany hospodaří s 58,9 miliardy korun. Peníze by v příštích letech měly putovat na modernizaci armády i nábor dalších vojáků. Podle odborníků má české vojsko vnitřní dluh asi 100 miliard korun.

Ministerstvo obrany plánuje nakoupit například nová pásová vozidla pěchoty za více než 50 miliard korun, víceúčelové vrtulníky za více než deset miliard nebo mobilní radary za 3,5 miliardy korun. Dodavatelé této techniky by měly být ze zahraničí, české zbrojní firmy se ale na nich chtějí podílet.

V uplynulých týdnech se v České republice mluvilo v souvislosti s tragickými útoky na české vojáky o budoucnosti zahraničních vojenských misí. Například bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se vyslovil proti účasti v Afghánistánu. Další politici ho za jeho vyjádření kritizovali. Česká armáda má v současné době vojáky především právě v Afghánistánu, početné jednotky jsou také v Pobaltí, Iráku nebo v Mali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme