Zeman je stabilizovaný, uvedla mluvčí nemocnice, kam prezidenta v neděli převezla sanitka

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je stabilizovaný, potvrdila informaci České televize pro Radiožurnál mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Prezident byl do nemocnice převezen v neděli po poledni z lánského zámku. Podle ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala je prezident na jednotce intenzivní péče, diagnózu ale nezveřejnil, nemá souhlas.

Praha (Aktualizováno: 11:56 11. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman (archivní fotografie) | Zdroj: Pražský hrad

„Pan prezident Miloš Zeman je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1. LF UK) a ÚVN, kde o něj pečuje tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči,“ napsala Zinke.

„Léčebný plán pana prezidenta stanovuje lékařské konzilium ÚVN složené ze specialistů na dílčí zdravotní problémy pacienta,“ dodala.

Podle zpravodajky ČTK budovu, ve které je prezident léčen, hlídají uniformovaní policisté a v okolí stojí několik policejních vozů. Průchod kolem pavilonu policisté neumožňují. Novináři nesmí v areálu nemocnice natáčet.

VIDEO: Sanitka odvezla prezidenta Zemana do nemocnice. Je na jednotce intenzivní péče

Číst článek

Při nedělním příjezdu do ÚVN přibližně ve 12.45 měl prezident Miloš Zeman zavřené oči a hlavu svěšenou. „Je unavený, v sanitě usnul,“ sdělil zdroj z Hradu, který na dotaz serveru iROZHLAS.cz odpověděl pod příslibem anonymity.

Do nemocnice s prezidentem dorazila i jeho manželka Ivana a dcera Kateřina.

„Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci Miloše Zemana na mé doporučení. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na intenzivním pracovišti ÚVN,“ sdělil ve 14. hodin ředitel nemocnice a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral během krátkého brífinku s novináři. Přepis jeho sdělení si můžete přečíst zde.

Do nemocnice byl prezident převezen kvůli komplikacím, které provázejí jeho onemocnění. O co konkrétně se jedná, ale Zavoral nesdělil. Odvolal se na zákon, který mu bez Zemanova souhlasu neumožňuje o jeho stavu hovořit.

Podle sedmi důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu a Deníku N strávil Miloš Zeman v září osm dní v nemocnici kvůli tekutině v dutině břišní. Takzvaný ascites mu zřejmě způsobily problémy s játry, kterými prezident podle provedených vyšetření trpí.

Rychloschůzka s Babišem

Hodinu před nedělním polednem do Lán přijel premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na plánovanou povolební schůzku s prezidentem. Setkání představitelů však trvalo jen zhruba 45 minut. Babiš poté odjel zadním vchodem, vyhnul se novinářům a tiskové konferenci.

Babiš pověření k jednání o vládě nedostal. ‚O tom bychom informovali standardní cestou,‘ řekl mluvčí

Číst článek

Ve svém videu publikovaném ve večerních hodinách na sociálních sítích pak pouze řekl, že se Zemanem jednal a že mu přeje brzké uzdravení.

Povolební vyjednávání

Současná hospitalizace prezidenta Miloše Zemana neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci, sdělil v neděli jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Vyzval média, aby projevila ohledně informací trpělivost.

„Nejdůležitější je ale teď zdraví, a proto s veškerou vážností žádám redakce, aby projevily trpělivost a nevyžadovaly informace každou hodinu nebo každý den. Informace budeme poskytovat s úměrou, jak bude nezbytné,“ komentoval mluvčí stav prezidenta pro ČTK.

Zdravotní stav prezidenta

Zemanova hospitalizace zvedla vlnu otázek, jak na tom prezident po zdravotní stránce skutečně je. A informační embargo Hradu spekulacím napomáhá.

Panu prezidentovi především přeji brzký návrat z nemocnice a hodně sil. Dnes jsem byl o jeho aktuálním zdravotním stavu informován kancléřem panem Mynářem. Další informace zveřejnil ošetřující lékař pana prezidenta. Nepřísluší mi sdělovat podrobnosti k jeho nemoci a léčení.

20:21 – 10. 10. 2021

3 135

Nedostatek informací kritizují někteří politici. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že by kancelář prezidenta měla mluvit alespoň o závažnosti prezidentova stavu. V opačném případě by sněmovna mohla jednat o případném zbavení jeho pravomocí.

„Pevně věřím, že se ještě dozvíme včas informace od Kanceláře prezidenta republiky, abychom k takovému kroku nemuseli přistupovat. Ale pokud by i v následujících dnech bylo embargo na tyto informace ze strany kanceláře prezidenta, tak si myslíme, že bychom měli začít konat,“ uvedla pro Radiožurnál.

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan sdělil, že by Hrad měl uvést, zda je prezident schopen vykonávat úřad. Není ale podle něj namístě, aby Parlament zbavil prezidenta jeho pravomocí. Přehled nedělních vyjádření ke stavu prezidenta jsme sepsali zde.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme