Zeman podepíše prezidentský slib u Masarykova stolu. Při inauguraci zazní svatovítské zvony i děla

Prezidenta Miloše Zemana čeká 8. března inaugurace. Svůj druhý prezidentský slib podepíše ve Vladislavském sále Pražského hradu u stolu, který používal Tomáš Garrigue Masaryk. Během asi hodinu trvajícího ceremoniálu také zazní zvony svatovítské katedrály a salvy z děl na prezidentovu počest.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman při podpisu prezidentského slibu v roce 2013

Miloš Zeman při podpisu prezidentského slibu v roce 2013 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Inaugurace začne ve 14 hodin tradičně ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pozvání na ceremoniál dostalo na 700 hostů včetně poslanců, senátorů, diplomatů a dalších osobností veřejného života.

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Slib prezidenta republiky

Praporečníci přinesou do sálu historické prapory a zástavy za doprovodu husitského chorálu. V sále také budou v rámci výročí 100 let od vzniku Československa vystaveny kromě v kůži vázané Ústavy České republiky z roku 1993 také slavnostní provedení Ústavní listiny z roku 1920, které přinesou vojáci v dobových legionářských uniformách.

Zavěšena bude i originální standarta Masaryka s velkým státním znakem Československé republiky složeným z historických znaků Čech, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Moravy, Slezska, Těšínska, Opavska a Ratibořska.

Vystavena budou i nejvyšší česká státní vyznamenání Řád Bílého lva I. třídy a Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. „Obě tato vyznamenání má ze zákona propůjčen každý český prezident po dobu svého mandátu," dodal Kruliš.

Masarykův stůl a křeslo

„Pan prezident přijde do Vladislavského sálu v doprovodu své manželky, a to na fanfáry Valentina Haussmanna," popsal ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Podpis prezidenta Miloše Zemana v roce 2013 | Foto: Filip Jandourek

Letos poprvé podle něj prezident slavnostní slib podepíše u stolu a na křesle, jehož autorem je slovinský architekt Josip Plečnik. Tento nábytek používal ve své pracovně první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

„Stůl a křeslo budou pro tuto příležitost přineseny z dnešní Masarykovy knihovny Pražského hradu," podotkl Kruliš.

Ze sálu Zeman odejde jako nový prezident za zvuků fanfár z Libuše. Stejně jako v minulosti zazní po složení slibu státní hymna a 21 čestných salv z děl, které vojáci umístí na Petřín.

Následovat bude Zemanův projev, a poté se prezident se svou ženou odejde poklonit ostatkům svatého Václava do svatovítské katedrály. Cestu bude lemovat čestná vojenská stráž, během přechodu se rozezní chrámové zvony.

Hradní nádvoří zůstane otevřené veřejnosti

Při přechodu do Zlaté brány katedrály přes hradní nádvoří ho budou moct pozdravit jeho příznivci.

„Letos jsme se rozhodli umožnit více občanům, aby se mohli setkat s panem prezidentem na třetím nádvoří Pražského hradu," řekl Kruliš. Vyhrazeno jim podle něj bude téměř celé nádvoří. „Vzhledem k bezpečnostním kontrolám u vstupu doporučujeme přijít s dostatečným časovým předstihem," dodal.

Prezident Miloš Zeman v roce 2013 prochází kolem vojáků na nádvoří Pražského hradu | Foto: Filip Jandourek

Živý přenos inaugurace budou moct lidé sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí, zvuk bude přenášen i na třetí nádvoří. Čekajícím lidem bude zdarma naléván čaj.

Oproti minulé inauguraci, kdy Zeman poobědval s ústavními činiteli, se s nimi letos podle Kruliše setká po slavnostním aktu během číše vína, která je plánována ve Španělském sále.

Zatímco před pěti lety vypršel podle Kruliše mandát tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi o půlnoci ze 7. na 8. března a Zeman jako nový prezident slib složil až o několik hodin později, letos se slib uskuteční ještě před uplynutím prvního mandátu.

Zemanovi totiž první funkční období skončí až o půlnoci z 8. na 9. března. „Prezidentská standarta tak bude vlát nad Pražským hradem bez přerušení," poznamenal Kruliš.

Připomeňte si inaguraci prezidenta Miloše Zemana před pěti lety:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme