Schodek rozpočtu 300 miliard i ochrana nájemníků. Prezident podepsal kvůli covid-19 několik zákonů

Prezident ve čtvrtek podepsal několik zákonů. Svým podpisem schválil, že letošní schodek státního rozpočtu se zvýší na 300 miliard korun a strukturální deficit pro příští rok dosáhne až čtyř procent hrubého domácího produktu. Další zákon se týká ochrany nájemníků před výpovědí z bytu do konce července kvůli neschopnosti platit nájem. U pronajatých prostor firmám zákon nezaručuje, že dlužný nájem musí být splacen pronajímateli do konce roku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milloš Zeman

Prezident Zeman ve čtvrtek podepsal několik zákonů kvůli pandemii covid-19. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Zeman podepsal ve čtvrtek zákon, kterým se zvyšuje letošní schodek státního rozpočtu na 300 miliard korun. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Důvodem zvýšení schodku jsou dopady epidemie koronaviru.

Sněmovna loni v prosinci původně schválila rozpočet se schodkem 40 miliard korun, který ale nedávno ve zrychleném režimu zvýšila na 200 miliard. Nyní se zvýšil o dalších 100 miliard korun.

„Navrhovaná úprava je nezbytná z důvodu potřeby reagovat na krizovou situaci vyvolanou pandemií nemoci covid-19,“ napsala vláda v důvodové zprávě.

Podle ekonomů není vyloučeno to, že schodek může být letos ještě vyšší. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize. Bylo to přes 192 miliard korun.

Zvýšení strukturálního deficitu až na čtyři procenta je podle vlády potřebné pro sestavení státního rozpočtu na příští rok. Odpůrci z řad sněmovní opozice ji naopak pokládají za zbytečnou, stejně se vyjádřila i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Ministerstvo financí bude moci v důsledku změny zákona zvýšit výdajové limity v sektoru veřejných institucí. Do roku 2027 se mají schodky zase postupně snižovat. Senát zákon zamítl, sněmovna ho poté přehlasovala nejnižší možnou většinou 101 hlasů.

Odložení nájmu

Další dva podepsané zákony se týkají nájemníků bytů a firem v pronajatých prostorách. Nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou moci platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů. Dlužné nájemné ale mají zaplatit do konce letošního roku.

Cílem zákona není odpustit nájemné, ale ochránit nejohroženější vrstvy, řekla poslancům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Odklad platby nájemného podle ní umožní, aby ho nájemníci splatili ze sociálních dávek kvůli čtvrtletnímu vyhodnocování na jejich nárok. Nájemníci ale nebudou zproštěni povinnosti hradit služby spojené s bydlením, uvedla.

Nájemné bytů se teď zvyšovat nebude. Vláda ho zmrazila po dobu koronavirových opatření

Číst článek

Vedle toho ale firmy v pronajatých prostorách mohou nájem za období od 12. března do 30. června splatit až do konce letošního roku, pokud je postihla opatření proti pandemii a musely své provozy zavřít. 

Norma zakazuje pronajímatelům vypovědět firmy z nájmu v ochranné době do konce června kvůli neplacení nájemného. Netýká se to ale neplacení energií a dalších služeb. Pronajímatel prostor totiž také nebude osvobozen od platby za energie.

Podle kritiků zákon nezaručuje splacení nájmů, což se Senát neúspěšně snažil napravit uzákoněním státní záruky. Mohl by tedy skončit u Ústavního soudu. Vláda podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) chystá opatření, které umožní rozložit riziko nesplacení nájemného formou přímého příspěvku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme