Zeman jmenoval 52 profesorů. Odsouhlasil všechny navržené kandidáty

Prezident Miloš Zeman podepsal ve středu jmenovací dekrety 52 profesorů vysokých škol. Podle dostupných informací tak odsouhlasil všechny navržené kandidáty. Profesory jmenuje prezident, který se tomu ale v minulosti v několika případech vzepřel. Dekrety jmenovaným profesorům předá nový ministr školství Robert Plaga z ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 13. prosince 2017 na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenovací dekrety profesorů vysokých škol,“ informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Seznam jmenovaných profesorů a profesorek na stránkách Hradu

Číst článek

A doplnil, že rozhodnutí prezidenta podléhá spolupodepsání předsedou vlády, kterým je od minulého týdne šéf ANO Andrej Babiš.

Mezi nově jmenovanými profesory je mimo jiné filmová režisérka Helena Třeštíková, která točí hlavně dokumentární filmy zaměřené na sociální problematiku.

Mezi jmenovanými profesory jsou například i ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík, loňský laureát Ceny Neuron za přínos světové vědě fyzik Jan Peřina nebo držitel šesti Českých lvů za nejlepší kameru ve filmu Vladimír Smutný.

Nejvíce kandidátů navrhla Univerzita Karlova. Zastoupeni jsou hlavně technici, lékaři a chemici. Mezi jmenovanými je tentokrát sedm žen.

Spor o jmenování profesorů

Procedura jmenování profesorů je ostře sledovaná od jara 2013, kdy prezident Miloš Zeman dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti.

Univerzita Karlova a Ošťádal stáhli žalobu na Zemana kvůli nejmenování profesora

Číst článek

Na jaře 2015 pak Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety jiných tří navržených kandidátů. Profesory se kvůli tomu nestali Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy a Jan Eichler navržený Vysokou školou ekonomickou.

Prezident odmítnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. Podle zástupců vysokých škol tak ale porušil závazný pokyn vědeckých rad vysokých škol a usnesení vlády.

Všichni dotčení se proti jednání hlavy státu bránili žalobou. Eichler ji později stáhl. Fajt podal ústavní stížnost. Ošťádal tento týden u Ústavního soudu neuspěl a svou žalobu u Městského soudu v Praze poté stáhl. O jeho stížnosti by měl rozhodovat ještě Nejvyšší správní soud.

Od této kauzy se k Zemanovi dostaly tři seznamy kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství. V minulosti tak někdy činil prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme