Zeman bude zastupovat Českou republiku na plánovaném summitu NATO, oznámila Šlechtová

Česká ministryně Karla Šlechtová řekla novinářům po čtvrtečním a pátečním jednání aliančních ministrů obrany, že český prezident Miloš Zeman bude v červenci zastupovat Českou republiku na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu. Ministerská schůzka se z velké části věnovala právě přípravě setkání vrcholných představitelů NATO.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Summit NATO se uskuteční 11. a 12. července v novém komplexu alianční centrály v Bruselu. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se Miloš Zeman zúčastní summitu první den – tj. 11. července. Druhý den pak českou delegaci povede zástupce vlády, kterého podle hradního mluvčího určí premiér Andrej Babiš.

Dvě nová velitelství a 1200 nových zaměstnanců. NATO rozšiřuje své velení

Číst článek

Prezident budovu zná, už loni v květnu se šéfové států a vlád zemí aliance právě tam sešli na ‚minisummitu‘ pořádaném při příležitosti převzetí stavby od belgické strany.

Tehdejší setkání ale bylo především příležitostí k prvnímu setkání s novými prezidenty USA a Francie Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem. Trump tehdy na evropské spojence naléhal, aby skutečně začali na svou obranu vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se v roce 2014 dohodli na summitu ve Walesu.

Evropští spojenci USA a Kanada od té doby zastavili propad obranných výdajů a letos by měli předložit konkrétní plány, jak se chtějí na ona dvě procenta v roce 2024 reálně dostat.

NATO se chce víc zaměřit na hybridní hrozby z Ruska. S Moskvou je ale dál připravené jednat

Číst článek

Ministři ve čtvrtek a pátek schválili například změny v alianční velitelské struktuře, nově ustavená velitelství v Norfolku v USA a v německém Ulmu mají usnadnit přesuny sil přes Atlantik a po Evropě.

Otázka snazších přejezdů přes Evropu byla také tématem dnešních diskusí s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. Evropská unie se v poslední době začíná na společnou obrannou a bezpečnostní politiku také více soustředit, například prostřednictvím projektů trvalé posílené spolupráce členských zemí na některých konkrétních projektech. Za zásadní Šlechtová v této souvislosti považuje, že projekty obou organizací se musí doplňovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme