Zeman nejmenuje Šmardu ministrem kultury. Požádal Hamáčka o jiného kandidáta

Prezident Zeman požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu navrhl jiného kandidáta na post ministra kultury. Michal Šmarda (ČSSD) se podle něj nikdy problematikou české kultury nezabýval, a proto není odborně kompetentní vykonávat funkci ministra kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) bere situaci na vědomí a s místopředsedou vlády se sejde, až se vrátí z dovolené.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:46 14. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Zeman požádal předsedu ČSSD, aby mu navrhl jiného kandidáta na post ministra kultury. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident požaduje, aby mu Hamáček, prostřednictvím premiéra Babiše, navrhl kandidáta, který bude splňovat alespoň „elementární odborné předpoklady“. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to ve středu uvedl na svém facebooku a informaci potvrdil Radiožurnálu.

„Miloš Zeman by měl jednat podle Ústavy. Ústava nezná možnost, že by prezident měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra,“ komentoval situaci Hamáček.

„Pan prezident například v minulosti jmenoval Karlu Šlechtovou ministryní obrany a neměla v oblasti obrany žádné zkušenosti. Ministr musí být především dobrý manažer a to pan Šmarda jako úspěšný komunální politik být může,“ uvedl Hamáček.

Předseda sociální demokracie dodal, že Česká republika je parlamentní demokracií. Za vládu odpovídá premiér a vybírá své ministry. Předsednictvo ČSSD navrhlo na ministra kultury Michala Šmardu, premiér odeslal návrh na jmenování prezidentovi a ten by měl nyní postupovat podle Ústavy, uvedl Hamáček.

Hamáček i předseda vlády Babiš jsou v současnosti na dovolené. „Stanovisko prezidenta Zemana k nominaci Šmardy beru na vědomí. Hned po návratu z dovolené se setkám s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem,“ sdělil premiér Babiš České televizi.

‚Zemanovo grilování ČSSD, porušení Ústavy.‘ Politici reagují na prezidentovo odmítnutí Šmardy

Číst článek

Sociální demokracie se rozhodně nechystá kandidáta měnit. Nevidím k tomu důvod. Ústava neumožňuje prezidentovi hodnotit nominace. Chci se potkat hlavně s premiérem, až se vrátí z dovolené, a budu chtít slyšet jeho řešení. Ke schůzce s prezidentem v této fázi nevidím důvod,“ dodal Hamáček.

Kandidát na ministra kultury a novoměstský starosta Michal Šmarda uvedl, že bude respektovat jakékoli rozhodnutí předsedy ČSSD Jana Hamáčka. „Moje důvěra v koaliční projekt je otřesena, situaci ale musí vyřešit premiér s předsedou ČSSD,“ řekl České televizi Michal Šmarda.

Staněk v polovině května podal demisi po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Spor o nového ministra

Hamáček tehdy řekl, že Staněk nekončí kvůli odvolání obou ředitelů, ale kvůli vyhrocené situaci v kultuře, kterou už nemůže osobně zklidnit. Zeman demisi nepřijal. Argumentoval tím, že Staněk odhalil zneužívání veřejných peněz a neměl by za to být trestán.

Babiš zjistil, že nemá pravomoc pověřit Kalistovou řízením kultury. Měl by to podle něj udělat Staněk

Číst článek

Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování Šmardy.

Zeman s odvoláním Staňka několik týdnů otálel, ústavní právníci proto mluvili o porušování ústavy. Babiš na prezidenta odmítl podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Staňka nakonec z funkce odvolal ke konci července, nového ministra ale místo něho nejmenoval.

Šmardu navíc Zeman několikrát kritizoval. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Šmarda podle Zemana také nemá žádné zkušenosti s kulturou, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, kterou prezident označil za kulturní město.

Prezident avizoval, že se k jmenování Šmardy vyjádří v polovině srpna po skončení své dovolené. Řízením ministerstva kultury byl pověřen ekonomický náměstek René Schreier.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme