Prezident Zeman udělil desátou milost. Dostal ji muž s onkologickým onemocněním, seděl za korupci

Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit milost onkologicky nemocnému vězni, který byl potrestaný za zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Jako první o tom informovala Česká televize. Zeman za svého prezidentování udělil celkem deset milostí. Tato je první v jeho druhém funkčním období. Podle serveru Aktuálně.cz je omilostněným bývalý starosta Hevlína na Znojemsku Drahomír Nosek.

Praha (Aktualizováno: 18:57 28. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (archivní foto) | Zdroj: Pražský hrad

„Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti, a prominul mu zbytek trestu odnětí svobody uloženého za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku,“ informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Omilostněný, který se těchto činů dopustil pouze jedním skutkem, dosud vedl bezúhonný a společnosti prospěšný život. Vzhledem k tomu, že omilostněný již nezastává veřejnou funkci, je recidiva obdobného skutku vyloučena,“ vysvětlil Ovčáček.

Udělování milostí

Pravomoc v udílení milostí převedl prezident Zeman v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti, které jednotlivé žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež splňují Zemanem stanovené podmínky - pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

„Prezident republiky za této situace nepovažuje za smysluplné trvat na výkonu zbytku trestu a svým humanitárním gestem tak umožnil omilostněnému napřít veškeré své síly na boj se život ohrožující nemocí,“ dodal mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Bývalý starosta Hevlína Nosek, kterého podle Aktuálně.cz Zeman omilostnil, byl odsouzen ke 2,5 roku vězení, ale trest kvůli nemoci vůbec nenastoupil. Nosek v roce 2011 dostal úplatek od muže, který byl za drogový delikt potrestán 200 hodinami obecně prospěšných prací.

Nosek za částku, jejíž výše nebyla zveřejněna, potvrdil Probační a mediační službě, že muž trest splnil, přestože trestaný nikdy práce nevykonal. Noska usvědčily odposlechy. Soudy se pak táhly několik let. Nosek původně dostal čtyři roky, ale opakovaně se odvolával, a dosáhl tak snížení trestu. Do vězení se však již kvůli svému zdravotnímu stavu nedostal.

Deset Zemanových milostí

Prezident Miloš Zeman poprvé omilostnil v únoru 2016 muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si část trestu odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování.

Druhé žádosti prezident vyhověl v květnu téhož roku, kdy odsouzeného omilostnil rovněž ze zdravotních důvodů. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců. Muž byl odsouzen za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

ZEMANOVY MILOSTI

Prezident Miloš Zeman udělil během svého pětiletého působení v úřadu celkem deset milostí, většinou z humanitárních důvodů. Výjimkou bylo omilostnění vraha Jiřího Kajínka, který předtím strávil 23 let ve vězení. Nedávno řekl, že další takovou milost by neudělil. Žádnou amnestii dosud prezident Zeman nevyhlásil.

Třetí milost, která znamenala zastavení trestního stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, poté udělil Zeman v září ze zdravotních důvodů.

Zeman pak dal v listopadu 2016 milost dvěma vězeňkyním. Jedné z nich na žádost papeže Františka ke konci Svatého roku milosrdenství. Šlo o mladou ženu starající se ve vězení o dítě, které by po dosažení tří let muselo od matky. Trest dostala za zpronevěru a nesplňovala podmínku, kterou prezident stanovil pro omilostnění, protože není dlouhodobě nemocná. Druhá žena, trpící dlouhodobou psychickou nemocí, byla potrestána za podvod, zpronevěru a trestnou činnost spojenou s konkurzem. Téměř polovinu trestu si už odpykala.

V prosinci téhož roku pak Zeman omilostnil muže, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že milost Zeman udělil přesto, že odsouzený je „značným recidivistou".

Prezident udělil sedmou milost. Dostal ji muž s rakovinou odsouzený za majetkové zločiny

Číst článek

Sedmou milost udělil Zeman loni v dubnu muži nemocnému rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování. Muži už soud kvůli špatnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil.

Osmou milostí byla 23. května ta pro Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu. Následně byl Kajínek propuštěn z rýnovické věznice. 

Devátou milost udělil prezident Zeman začátkem března muži, který při dopravní nehodě zabil svou manželku a syna. Další jeho potrestání vnímal jako nadbytečné a kruté.

Milosti ostatních prezidentů

Prezident Václav Klaus udělil za svého desetiletého úřadování na Hradě individuální milost celkem 412 lidem. Za první pětiletý mandát prominul trest 218 lidem, ve druhém sáhl ke stejnému kroku ve 194 případech.

Václav Havel jako český prezident udělil za deset let v úřadu milost 1247 lidem, předtím jako federální prezident jich dal 601.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme