PŘEHLEDNĚ: ‚Hlava mu myslela, reaguje na věci.‘ Přečtěte si, co zaznělo o Zemanově hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman se ve středu vrátil po osmidenním pobytu v Ústřední vojenské nemocnici domů a rovnou nastoupil pracovní program. Proč ale hlava státu v nemocnici tak dlouho zůstávala, nebylo zpočátku jasné. Zatímco prezidentův poradce Martin Nejedlý mluvil o preventivní prohlídce, mluvčí Jiří Ovčáček po dvou dnech jako důvod uvedl dehydrataci a mírné vyčerpání. Přinášíme přehled výroků, kterými Hrad a politici prezidentův stav komentovali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman při odjezdu z Ústřední vojenské nemocnice | Foto: Eva Mikulka Šelepová | Zdroj: Český rozhlas

14. září. Hospitalizace

Prezident Miloš Zeman nastoupil do vojenské nemocnice v úterý 14. září. Důvod ale Hrad ani mluvčí nemocnice nechtěli sdělit. Nástup prezidenta do nemocnice potvrdila serveru iROZHLAS.cz její mluvčí Jitka Zinke, detaily ale neuvedla. „Nevím, na jak dlouho, proč a jak. Zákon mě neopravňuje k tomu, abych tyto informace poskytla,“ uvedla Zinke. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček i kancléř Vratislav Mynář na dotazy neodpovídali ani nezvedali telefony.

Bližší informaci přinesl prezidentův poradce Martin Nejedlý, který pro iROZHLAS.cz řekl, že by mělo jít o preventivní prohlídku. „Slyšel jsem pana prezidenta, že se domlouvá přes svého kancléře a tajemníka, aby dohodl termín na pravidelnou prohlídku,“ uvedl Nejedlý s tím, že tyto věci řeší prezident se svým ošetřujícím lékařem a šéfem vojenské nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se k věci vyjádřil na twitteru, kde prezidentovi popřál zdraví a elán.

Moc teď myslím na pana prezidenta Zemana a přeju mu vše dobré, ať je brzy zdravý, plný sil a elánu. UVN je podle mě to nejlepší pracoviště v naší zemi a jsem rád, že je v těch nejlepších rukou.

15:55 – 14. 09. 2021

25 554

15. září

Hned druhý den vystoupil Babiš na Rádiu Impuls, kde řekl, že prezidentův stav není vážný a do nemocnice nastoupil po konzultaci s lékaři.

„Jsem informován o zdravotním stavu pana prezidenta. Myslím, že nejsou žádné obavy namístě. Není, ani nikdy nebyl jeho zdravotní stav vážný. Nastoupil do nemocnice po konzultaci s lékaři,“ řekl premiér.

„Není potřeba spekulovat, že pan prezident má nějaký problém,“ dodal. Na účet Zemanova mluvčího zároveň poznamenal, že by měl více komunikovat. „Bylo by lepší, kdyby pan mluvčí dal nějakou pozitivní zprávu. Nevím, já mu snad napíšu.“

Na nedostatek informací si stěžoval i senátor Pavel Fischer (BEZPP). Ten napsal, že je Miloš Zeman veřejnou osobou a prezidentská kancelář systematicky neposkytuje veřejnosti informace podle pravidel.

Prezident republiky je veřejnou osobou, jeho zdravotní stav není soukromá věc. Má odpovědnost uvést pravdivé informace a zabránit spekulacím.

KPR už systematicky neposkytuje občanům informace podle pravidel. Důsledkem je další oslabení důvěryhodnosti nejvyšší ústavní funkce.

16:22 – 15. 09. 2021

33 591

16. září. Zpráva z Hradu

Tiskovou zprávu ohledně Zemanova stavu publikovala kancelář prezidenta až ve čtvrtek, dva dny po jeho hospitalizaci. Jiří Ovčáček v ní píše, že pobyt v nemocnici je plánovaný a na základě vyšetření jako CT, sonografie a krevních odběrů lékaři nezjistili „žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě“. Jako příčinu zhoršeného stavu označili dehydrataci a mírné vyčerpání.

Další dny měl Zeman v nemocnici podle Ovčáčka zůstat v rámci rekondičního pobytu, který zahrnuje infuze, a od středy se má vrátit k plánovanému programu.

Vyšetření nezjistila žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě.

Prezident republiky podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním.

Zpráva o zdravotním stavu prezidenta republiky: hrad.cz/cs/pro-media/t…

10:30 – 16. 09. 2021

17 195

Prezidenta ve čtvrtek navštívil kancléř Vratislav Mynář, který následně ČTK řekl, že lékaři Zemanovi naordinovali infuze a všechna vyšetření má hotová.

„Pan prezident se cítí naprosto v pohodě,“ uvedl. „Těší se, že po absolvování léčby odjede zpět na zámek do Lán,“ dodal. O délce pobytu v ÚVN nechtěl kancléř spekulovat, odhadl, že by v nemocnici mohl strávit i víkend.

Miroslav Kalousek (TOP 09) okomentoval prezidentovu hospitalizaci na twitteru: „Přál bych si, aby se Miloš Zeman prezidentem nikdy nestal. Přesto jsem rád, že to není nic vážného, a přeji mu brzké uzdravení. Život a zdraví jsou vyšší hodnoty než nesouhlas se způsobem, kterým vykonává svůj úřad.“

Přál bych si, aby se Miloš Zeman prezidentem nikdy nestal. Přesto jsem rád, že to není nic vážného a přeji mu brzké uzdravení. Život a zdraví jsou vyšší hodnoty, než nesouhlas se způsobem, kterým vykonává svůj úřad. irozhlas.cz/zpravy-domov/m…

11:12 – 16. 09. 2021

19 1159

Na zprávy o dobrém stavu prezidenta reagoval i senátor Václav Láska (SEN 21). „Jsem moc rád, že panu prezidentovi není nic vážného a bude v pořádku. Můžeme tak zase zcela svobodně psát o tom, že je to naprosto příšerný prezident, co jen lže, uráží a pohrdá Ústavou,“ napsal na twitteru.

Jsem moc rád, že panu prezidentovi není nic vážného a bude v pořádku. Můžeme tak zase zcela svobodně psát o tom, že je to naprosto příšerný prezident, co jen lže, uráží a pohrdá Ústavou.

17:14 – 16. 09. 2021

26 860

17. září

Pro Rádio Zet Ovčáček uvedl, že se prezident „cítí dobře a má dobrou náladu“. Ve čtvrtek podle jeho slov Zemana v nemocnici navštívil premiér, který se měl zastavit také za bývalým prezidentem Václavem Klausem, který v tu dobu v nemocnici také pobýval.

Mluvčí Hradu v rozhovoru znovu zopakoval, že „vyšetření neodhalila žádné závažné onemocnění“ a prezident není na životě ohrožen. „Prostě jednoduše dehydratace a mírné vyčerpání, což prostě při pracovním programu a věku pana prezidenta je zcela věc, která se může stát,“ řekl Ovčáček. Dodal, že jak pan prezident, tak jeho okolí bude na jeho hydrataci dávat větší pozor.

Zdůraznil zároveň, že prezident se s cukrovkou a neuropatií už léčí dlouhodobě, a ty tak nebyly důvodem plánované hospitalizace. Dodal také, že se prezident chystá od středy zahájit pracovní schůzky.

Pan kardinál po vzájemné dohodě navštívil pana prezidenta, ihned po Národní pouti na Tetíně, na kterou pan prezident zaslal zdravici, do níž vepsal:

“Svatá Ludmila nám jde příkladem laskavosti, moudrosti.”

Ve středu pan prezident se chystá zahájit pracovní program.

🇨🇿

15:52 – 18. 09. 2021

4 60

21. září

Na stupňující se dotazy na prezidentovo zdraví Ovčáček zareagoval znovu v úterý 21.9. Místo prezidentova stavu však poukázal na nemoci bývalého prezidenta Václava Havla, který měl v nemocnici strávit 230 dní.

K pokryteckým a zlým útokům na pana prezidenta kvůli zdraví.

Pan prezident Havel byl kvůli závažným zdravotním problémům 17x hospitalizován. V nemocnici strávil 230 dní a "promarodil" odhadem přes 300 dní, nepočítaje v to rekonvalescenci a ozdravné pobyty. 

Zdroj dat: ČTK

16:21 – 21. 09. 2021

29 302

22. září. Z nemocnice domů

Po osmi dnech v nemocnici byl Zeman propuštěn domů. Novináři jeho odjezd mohli sledovat, vzhledem k dálce ale nebyla slyšet Zemanova odpověď na otázku, jak se cítí.

Podle protokoláře Kruliše ale prezident řekl, že se cítí dobře a že mu lékaři aplikovali draslík, který ho posílil. Podle videozáznamu se na konci odpovědi prezident označil za „draslíkového muže“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček následně zopakoval, že prezident ve střešovické nemocnici absolvoval rekondiční pobyt.

Mluvčí následně zveřejnil zprávu, v níž prezident poděkoval pracovníkům nemocnice za péči a zároveň „se pousmál nad hloupostí některých novinářů“ žádajících dřívější zprávu o jeho zdravotním stavu.

„Ve skutečnosti k vydání této zprávy je nezbytná celá řada vyšetření trvajících několik dní. Z tohoto důvodu nemohl tiskový mluvčí Jiří Ovčáček publikovat výsledky tohoto vyšetření v dřívější době.“

Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman poděkoval pracovníkům Ústřední vojenské nemocnice v čele s prof. Miroslavem Zavoralem za jejich vynikající péči: hrad.cz/cs/pro-media/t…

16:01 – 22. 09. 2021

21

Už ve stejný den, kdy byl propuštěn z nemocnice, čekalo Zemana několik plánovaných návštěv. Jako první do Lán přijela ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Byl hrozně rád, že je doma, to na něm bylo jednoznačně vidět. Říkal, že tam byl unavený, protože se nevyspal ve své posteli,“ řekla po schůzce Schillerová. „Působil na mě velmi dobře, hlava mu myslela. Bylo vidět, že reaguje na všechny věci, ptal se aktivně,“ dodala.

Následně se prezident sešel s Petrem Fialou (ODS) a poslancem Pavlem Blažkem (ODS). Ten po setkání novinářům řekl, že se prezident nezměnil.

„Je to stále tentýž Miloš Zeman. Kdo očekával, že po pár dnech v nemocnici se z Miloše Zemana stal nějaký Milošek Zemánek, tak se hluboce mýlí. Pan prezident je zcela připraven na složitou povolební šachovou partii, o čemž jsme také mluvili, o různých možnostech,“ uvedl.

Pracovní program v Lánech, v Masarykově pracovně, pokračuje. Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman přijal předsedu Občanské demokratické strany Petra Fialu a poslance této strany Pavla Blažka.

14:12 – 22. 09. 2021

2 35

Třetím hostem byl předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Ten při odchodu z Lán novinářům řekl, že je prezident v dobré kondici a v nemocnici byl podle něj jen na kontrole.

„Pan prezident byl na kontrole, aby byl plně připraven a plně ve formě na povolební vyjednávání,“ okomentoval Okamura.

Lány, právě teď. Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman přivítal místopředsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru.

15:22 – 22. 09. 2021

5 64

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme