Zeman přijal demisi Sobotky vlády. Fungovat má do jmenování Babišova kabinetu

Prezident Zeman přijal demisi vlády Bohuslava Sobotky z ČSSD. Koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL zároveň pověřil výkonem funkce do jmenování nového kabinetu. Zeman se chystá jmenovat šéfa ANO Andreje Babiše předsedou vlády tuto středu odpoledne, jeho menšinový kabinet o týden později.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: koláž ČRo

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý 5. prosince demisi vlády," informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Prezident republiky současně pověřil tuto vládu vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády," doplnil.

Budoucí Babišova vláda uvažuje o změně jednacího řádu. Chce se zbavit 'alibismu ministrů'

Číst článek

Sobotkova vláda podala demisi minulou středu, nyní ji prezident Miloš Zeman oficiálně přijal. Dosluhující ministři v demisi se přesto sejdou ještě jednou, poslední zasedání svolal Sobotka na středu 6. prosince.

Přijetí demise nezvykle neprovázela ceremonie na Pražském hradě. Sobotka je prvním premiérem od vzniku samostatné České republiky, který nepřišel oznámit konec své vlády prezidentovi osobně, ale o demisi informoval prezidenta dopisem. Zeman v tu dobu zahajoval návštěvu Jihomoravského kraje.

Špatné vztahy Zemana a Sobotky

Mezi Sobotkou a Zemanem panují špatné vztahy, které se ještě vyhrotily letos v květnu. Při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci.

Zeman v úterý po setkání s maďarským prezidentem Jánosem Áderem řekl, že nezná premiéra, který jeden týden podá demisi a druhý den si to rozmyslí. „Již tehdy jsem mu poděkoval za veškerou vykonanou práci a nevidím důvod, proč tento rituál vykonávat znovu," uvedl Zeman.

Sobotka v úterý novinářům řekl, že dopis považoval za nejrychlejší způsob, jak vytvořit dostatečný časový prostor pro ustavení nové vlády. Nemrzí ho, že s dokumentem na Hrad nepůjde. „Je to jednoduché, vláda jednala na základě Ústavy. Já se snažil ty čtyři roky jednat na základě Ústavy, a abychom Ústavu chránili. Je důležité, aby takto jednaly i všechny další vlády po nás," uvedl.

Sobotkova vláda byla jmenována 29. ledna 2014 a je třetí, které se podařilo od vzniku samostatné České republiky vydržet do konce volebního období. Předtím čtyřletý mandát dokončily kabinety pozdějších prezidentů Václava Klause (1992-1996) a Miloše Zemana (1998-2002).

Babišova menšinová vláda

Zeman jmenuje Babiše na Pražském hradě premiérem ve středu ve 13.00. Od čtvrtka se pak bude scházet s ministerskými nováčky, kterých by v Babišově vládě mělo být devět. Pokračovat ve vládě bude pět ministrů Sobotkova kabinetu za ANO.

Všichni členové budoucí vlády se v pondělí sešli v sídle hnutí ANO, zabývali se rozpočtem, programovým prohlášením či možnými změnami v jednacím řádu vlády. První oficiální jednání nové vlády by se mělo uskutečnit příští středu hned po jmenování.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme