Prezident Zeman: Nepropadejte panice, nebezpečí ale nezlehčujte. Opozice ať podporuje vládu, nebo mlčí

Prezident Miloš Zeman vyzval občany v souvislosti s šířením nákazy způsobené novým typem koronaviru k odvaze. Lidé nemají epidemii koronaviru zlehčovat, ale zároveň ani propadat panice a strachu, řekl v předtočeném projevu v televizi Prima. Pozornost mají věnovat radám odborníků. Prezident poznamenal, že nelze v nejbližších dnech vyloučit první smrtelné případy. Zároveň ale poukázal na první uzdravené.

Lány (Aktualizováno: 20:01 19. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman 19. března 2020 na TV Prima vystoupil k aktuální situaci, kdy Česká republika a její občané zažívají nouzový stav a krizová opatření v boji s novým koronavirem | Zdroj: ČTK

Prezident vyzval lidi, aby se vyhnuli dvěma extrémům.

„První spočívá v tom, že tuto epidemii budete zlehčovat. Například jakýsi divadelní principál nedávno prohlásil, že koronavirus je jen lehká chřipka a kritizoval opatření vlády,“ uvedl Zeman s odkazem na ředitele pražského Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského, který se ale za svá slova omluvil. „Druhý extrém spočívá v tom, že propadnete panice a strachu,“ dodal.

DOKUMENT: Prezident Zeman se vyjádřil ke koronaviru. Přečtěte si celý jeho projev

Číst článek

Zeman uvedl, že si mimo jiné přizval ke konzultaci o aktuální situaci současného ministra zdravotnictvím Adama Vojtěcha (za ANO), který mu řekl, že největší problém v boji s koronavirem v Česku je výrazný nedostatek zdravotnických prostředků.

„Chtěl bych tímto poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla s dodávkou těchto prostředků,“ řekl prezident a uvítal počínání veřejnosti: „Nesmírně vítám spontánní aktivity dobrovolníků, kteří se sdružují, aby pomohli důchodcům, rodinám s dětmi, které nemá kdo dívat, případně pomoc mediků v nemocnicích.“

Zároveň poznamenal, že herci, z nichž někteří si stěžovali, že kvůli opatřením proti koronaviru přicházejí o práci, by měli navštívit domovy důchodců a přinést tam trochu radosti. Návštěvy v těchto zařízeních jsou kvůli opatření proti koronaviru zakázány.

‚Vřeštění komentátorů‘

Lidé si podle prezidenta dále nemají příliš všímat poštěkávání a vřeštění novinářských komentátorů, protože píšou o všem, a nerozumí ničemu. O to větší pozornost by měli věnovat radám odborníků, které jim mohou pomoci.

Vyjádřil se i na adresu opozičních politiků a stran: „Chtěl bych naši opozici vyzvat k tomu, aby podporovala opatření vlády, a pokud toho není schopna, tak aby alespoň po dobu karantény mlčela.“

Na závěr Zeman, který celý projev pronesl bez roušky, dodal: Přál bych vám, abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme