Prezident Zeman chce pokutovat nedodržování opatření. ‚Nenechte se svést antirouškaři,‘ apeluje

Ve svém projevu pro televizi Prima v pátek prezident republiky Miloš Zeman apeloval na občany, aby se nenechali ovlivňovat neodbornými hlasy. Nošení roušek označil za jedinou zbraň v boji proti šíření koronaviru. Sdělil, že požádal ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby policie využila možnosti nedodržování opatření pokutovat. „Skončil čas domluv,“ uvedl v projevu s tím, že pokuty už zavedla i Francie nebo třeba Bavorsko.

Praha (Aktualizováno: 20:49 16. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při projevu k národu. | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zeman v pátečním projevu, který natočila televize Prima a vysílaly i další televizní stanice, podpořil protiepidemická opatření vlády. Myslí si, že vláda by mohla někdy lépe komunikovat. Zároveň vyslovil obdiv a poděkování zdravotníkům za jejich boj o lidské životy.

DOKUMENT: ‚Věřte odborníkům, jedině ti nám můžou pomoci.‘ Přečtěte si projev prezidenta Zemana

Číst článek

Vyjádřil také přesvědčení, že se ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) podaří zvítězit i nad druhou vlnou epidemie. Označil ho za vítěze nad první vlnou.

Zeman poukázal na nárůsty počtu nakažených, hospitalizovaných i mrtvých. Označil to za nesmírnou ztrátu pro českou společnost i pro rodiny těch, kdo zemřeli. Zopakoval svou oblíbenou větu, že „kdo zachránil jeden lidský život, zachránil celé lidstvo“. „Jsme v situaci, kdy o lidské životy bojují naši zdravotníci, a já bych jim chtěl vyjádřit úctu, obdiv a poděkování,“ řekl.

Prezident poznamenal, že o životy může bojovat každý, a to nošením roušky, kterou označil za jedinou současnou zbraň proti novému koronaviru. Lidi vyzval, aby si tuto zbraň nenechali vyrazit z ruky.

„Nenechte se svést lidmi, kteří sice o epidemii vůbec nic nevědí, ale kvůli mediální pozornosti jsou ochotni říkat věci, které poškozují naši společnost. Mám tím samozřejmě na mysli takzvané antirouškaře, ale i další, zubaře, kardiology, zpěváky,“ řekl prezident. Poukázal tak na prohlášení některých známých osobností, které se v petici postavily proti opatřením přijatým vládou. Zástupci vlády je za to kritizovali.

Podle Zemana by lidé měli tyto názory ignorovat, protože nejsou odborné. „Věřte odborníkům, protože jedině ti nám mohou pomoci,“ řekl. Pevně věří, že „vítěz nad první vlnou koronaviru“, ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) bude úspěšný i v boji s vlnou druhou. „Plně podporuji opatření vlády, i když si myslím, že někdy mohla být lépe komunikována,“ dodal.

VIDEO: Prymula připustil, že v létě nebyl dostatečně důrazný. ‚Čekají nás tři složité a neveselé týdny,‘ řekl

Číst článek

Když vydržíme, zvítězíme

Zeman poznamenal, že když lidé z pohodlnosti roušku sundají, ohrozí tak své blízké i sami sebe. „Jestliže vydržíme, pak zvítězíme a pak každý z nás přispěl k záchraně vysokého počtu lidských životů,“ řekl. Skončil podle něj čas domluv. „Požádal jsem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby Policie České republiky využila svého oprávnění a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou roušky povinné,“ uvedl. Podobně se podle něj zachovalo Bavorsko či Francie. Dodal, že stejné problémy jako Česká republika mají téměř všechny země světa.

„Milí přátelé, až usedne prach na bojišti, až tato epidemie odejde, jako až dosud odešly všechny epidemie, budeme sčítat zisky a ztráty. Dělejme vše pro to, abychom touto zkouškou vyšli se ctí, nikoli zbabělostí, nikoli pohodlností, ale odpovědností vůči sobě i vůči druhým,“ doplnil prezident.

Zeman naposledy televizní projev natočil u příležitosti velikonočních svátků, vyzval v něm k solidaritě a sounáležitosti. Projev přednesl i v polovině března, kdy v souvislosti s koronavirem řekl, že lidé nemají epidemii zlehčovat, ale ani propadat panice a strachu.

Tento týden televizní projev přednesl také Prymula. Apeloval v něm na lidi, aby mu pomohli epidemii koronaviru zvládnout. Varoval, že v příštích týdnech české nemocnice čeká výrazný nárůst hospitalizovaných i těžkých případů onemocnění.

Celý projev slovo od slova si můžete přečíst v našem článku.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme