Marie Benešová je dobrá volba, nikoho se nelekne, ani mě, řekl ke jmenování nové ministryně Zeman

Nejlepší volba, jaká mohla na postu ministra spravedlnosti nastat. Tak prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk zhodnotil jmenování Marie Benešové (za ANO) do čela resortu. Proti personální obměně a za nezávislost justice v týdnu demonstrovali lidé v Praze i dalších velkých městech.

Praha (Aktualizováno: 13:11 5. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Martin Stolař / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Přestože máme přátelský vztah, dokážeme spolu i nesouhlasit a ona si svůj názor dokáže obhájit,“ reagoval prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk na dotaz, jak vnímá demonstrace proti jmenování Benešové ministryní spravedlnosti. Podle Zemana to byla „nejlepší volba, jaká mohla na tomto místě nastat“.

Ministryně Benešová převezme po Kněžínkovi i vedení Legislativní rady vlády

Číst článek

Kvůli plánované změně v čele resortu spravedlnosti zkraje týdne protestovali lidé v Praze, Brně či Ostravě. Účastníci pochodu v centru hlavního města skandovali hesla jako „Nezávislost justice!“ nebo „Benešovou nechceme!“. Demonstrace se zúčastnil také někdejší premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

To v rozhovoru Zeman kritizoval. „Dovolte mi jedovatou poznámku. Na demonstraci se objevovali lidé jako Bohuslav Sobotka a Mirek Topolánek, kteří byli premiérové svých vlád a mohli s justicí něco udělat. Je komické, že právě oni teď demonstrují za reformu justice,“ uvedl.

‚Popraviště posetá nevinnými‘

Zeman se vyjádřil také ke stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. V polovině dubna totiž nastal v případu posun: vyšetřovatelé podali návrh na obžalobu všech obviněných v případu včetně Babišovy manželky Moniky či jeho dcery z prvního manželství Adriany Bobekové.

„Mně vždy (Andrej Babiš – pozn. red.) říkal, že je nevinný, že nic neudělal. A já mu to na řekl: Andreji, popraviště jsou posetá mrtvolami těch, kteří nic neudělali,“ komentoval Zeman s tím, že pokud je předseda vlády nevinný, bude obvinění zproštěn. Prezident zároveň odmítl, že by Benešová mohla do dotační kauzy zasahovat.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Návrh na obžalobu, který nyní leží na stole dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha, se týká všech aktérů v případu, vyjma Andreje Babiše mladšího, který byl vyčleněn k samostatnému projednávání.

Server Neovlivní.cz na konci března, tedy krátce po ukončení vyšetřování, spekuloval, zda Šaroch návrhu na obžalobu skutečně vyhoví. Napsal, že podle zákulisních informací se státní zástupce „cítí být pod značným tlakem“ a směrem k nadřízeným prý jednoznačná informace o návrhu obžaloby nepřišla.

Sám Andrej Babiš pro Radiožurnál už dříve uvedl, že je celá kauza zpolitizovaná. Obvinění od začátku odmítá.

Vyznamenání pro Jágra

Prezident Zeman v dalším z témat rozhovoru připustil, že by mohl vyznamenat hokejistu Jaromíra Jágra. Jágr již má medaili Za zásluhy II. stupně. 

Hokejový útočník a v současné době také majitel kladenského klubu Zemana doprovázel při jeho nedávné cestě do Číny. Měl by se stát tváří turnaje v ledním hokeji na olympijských hrách pořádaných Pekingem v roce 2022. Jágr však za svoji cestu do Číny sklidil kritiku. Server Blesk Zprávy citoval některé negativní ohlasy ze sociálních sítí.

„Vzhledem k tomu, že tady máme určité procento internetových blbečků, kteří rádi exhibují na těchto sociálních sítích, no tak bych se jich na jeho místě zeptal, co v životě dokázali, například v tom hokeji nebo ve fotbale nebo v čemkoli jiném, že takhle nadávají,“ řekl Zeman. „Možná, že jsou zakomplexovaní, protože jsou neúspěšní,“ dodal.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme