Lékaři propustili prezidenta Zemana z Ústřední vojenské nemocnice. Hospitalizován byl od 10. října

Prezident Miloš Zeman po více než měsíci a půl ve čtvrtek kolem desáté hodiny opustil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl hospitalizován. Sanitka ho převezla na zámek do Lán, kde by měl pokračovat v léčbě.

Praha (Aktualizováno: 10:25 25. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Jitka Zinke na stránkách nemocnice uvedla, že Miloš Zeman, jeho rodina i nejbližší spolupracovníci byli informováni nejen o zdravotním stavu prezidenta, ale také o „predikci vývoje a možných rizicích a komplikacích“.

Prezident se nově spolehne na péči soukromé firmy. Postará se o něj tým zdravotních sester z Penty

Číst článek

„Ústřední vojenská nemocnice nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci,“ řekla Zinke.

Prezident Zeman se nadále bude léčit v Lánech v domácím prostředí. „Plnou zodpovědnost za poskytování domácí zdravotní péče převzala společnost SENIOR HOME GROUP, s. r. o., člen skupiny Penta Hospitals CZ, které Ústřední vojenská nemocnice předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán,“ popsala. Na poskytovatele zdravotní péče pro prezidenta Zemana dříve upozornil server iROZHLAS.cz.

Ústřední vojenská nemocnice bude podle Zinke nadále zajišťovat pravidelné ambulantní lékařské kontroly zdravotního stavu prezidenta. „Nemocnice je také připravena v případě potřeby poskytovat prezidentovi republiky Miloši Zemanovi zázemí specializovaného zdravotnického zařízení,“ dodala na závěr.

V nemocnici od října

Prezident Zeman byl od 10. října léčen v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). O téměř měsíc později byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení Ústřední vojenské nemocnice.

Lékařské konzilium, které jeho zdravotní stav posoudilo, se před 14 dny shodlo na tom, že stav prezidenta i nadále vyžaduje hospitalizaci.

Podpis listiny, čtení tisku i dík zaměstnancům. Jak Zeman pracoval během intenzivní péče v nemocnici?

Číst článek

Zeman se podle lékařů nemůže naplno věnovat pracovním povinnostem. Určit prognózu vývoje prezidentova zdravotního stavu je obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo „obtížně léčebně ovlivnitelné“. Nezbytná je také spolupráce pacienta.

Chirurg Pafko, který je rovněž členem konzilia, serveru iROZHLAS.cz tehdy potvrdil, že Zemanovi zůstává vyživovací sonda do žaludku. Řekl také, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu.

V polovině listopadu byl pak přeložen na lůžko dlouhodobé péče, kde mohl začít přijímat návštěvy. Mezi ně patřili mimo jiné premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Před týdnem pak šéf konzilia Tomáš Zima řekl, že by prezident měl zůstat v péči lékařů. „Domníváme se, že prezident zatím potřebuje péči, kterou má v nemocnici, aby zesílil a aby se tam zase rychle nevrátil. Nemám informaci, jak je zajištěna péče v Lánech,“ popsal šéf konzilia Zima pro Českou televizi.

Zeman Polsku nabídl vojenskou pomoc na hranicích. Armáda je podle něj ‚okamžitě připravená‘

Číst článek

A dodal, že pokud se Zemanův stav bude zlepšovat, je možné, že se bude prezident léčit doma.

Kancléř Vratislav Mynář tvrdil, že během hospitalizace na klinice intenzivní medicíny prezident Zeman pracoval. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, není to tak úplně pravdaKromě podpisu na listině ke svolání sněmovny totiž Miloš Zeman jiný pracovní úkon neprovedl.

Rekonstrukce den za dnem

Kancelář prezidenta republiky ani nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuváděly. Server iROZHLAS.cz s pomocí řady dobře informovaných zdrojů pak zrekonstruoval schůzky, které se den za dnem odehrávaly od konce srpna do poloviny října u lůžka prezidenta republiky Miloše Zemana.

Prezident pobýval v Ústřední vojenské nemocnici už v září, strávil tam osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze.

Radiožurnál a Deník N ale už dříve uvedly, že Zeman byl v nemocnici kvůli ascitu, tedy hromadění vody v břiše z důvodu problémů s játry. Že jsou potíže prezidenta spojené s játry, řekl už dříve i exprezident Václav Klaus.

pj, sel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme