Zeman: Nechápu, že by se na ambasádě měli hemžit agenti. Reakcí Ruska jsem byl dotčený

Minulou sobotu vypukla mezi Českem a Ruskem diplomatická roztržka. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo nejprve 18 pracovníků ruské ambasády, po ruské reakci pak dalších více než 60 do konce května. „Když tam bude parita na nízkém počtu, problém bude vyřešen," prohlásil prezident Miloš Zeman.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie TV Prima | Zdroj: CNN Prima NEWS

Miloš Zeman po týdnu mlčení k novým infomacím o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích a diplomatické roztržce s Ruskem vystoupil na CNN Prima News. Nejprve měl desetiminutový projev, v němž mluvil o tom, že pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi a zpochybnil důkazy o zapojení ruských vojenských špionů. „Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva čeští občané a byla způsobena miliardová škoda,“ prohlásil také.

„Na druhé straně pracujeme se dvěma vyšetřovacími verzemi. Ta první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem. A tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky,“ řekl v neděli.

DOKUMENT: Doufám, že se dovíme pravdu, BIS nemá důkazy, že agenti byli ve Vrběticích, říká Zeman

Číst článek

Následně Zeman svůj projev obsáhleji vysvětloval v rozhovoru s moderátorkou Terezií Tománkovou, kterou několikrát slovně urazil.

V týdnu premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát zopakoval, že prezident Zeman vládní kroky spojené s vyhošťováním ruských špionů a diplomatů podporuje. „Pan vicepremiér Hamáček mě informoval, že chtějí vypovědět 18 ruských zpravodajských důstojníků. S tím jsem vyjádřil plnou podporu. Zpravodajské důstojníky nemám rád, většinou dělají více škody než užitku. Vzpomeňte si na CIA, která informovala americkou vládu, že jsou v Iráku zbraně hromadného ničení a nic tam nebylo,“ podotkl prezident a zaútočil na americkou zpravodajskou službu.

Týdenní čekání na komentář vysvětloval prezident tím, že chtěl být plně informovaný. „Je v zájmu posluchačů, aby hlava státu byla vybavena plnými informacemi. S kauzou jsem se setkal poprvé a potřeboval jsem si všechny informace zjistit. Informace mám od policejního prezidenta i od bývalého vysokého důstojníka BIS, který je v mém týmu,“ zmínil dlouholetého šéfa analytiky BIS Jiřího Roma, který začal po odchodu z tajné služby loni pracovat pro Pražský hrad.

Nedělní projev prezidenta Zemana kritizují opoziční politici. Pootevřel jím podle nich dveře ruské dezinformační kampani. Rozmělnil a zpochybnil podle nich už známé informace. „Musím říct, že jsem některými sděleními prezidenta šokován,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Více o reakcích v článku.

Problém vyřešen

Zeman také zopakoval, že počítá i s možností, že výbuch ve Vrběticích mají na svědomí Rusové. „Jen člověk jednostranný by bral v potaz buď jen původní vyšetřovací verzi, nebo tu novou, že to udělali dva ruští agenti. Rozumný člověk bude pracovat s oběma verzemi a bude důrazně dokázat na policejním prezidentovi, aby proběhlo intenzivní vyšetřování.“

„Podezření, že to Rusové udělali, nezlehčuji. Co ti dva Rusové, Pat a Mat, tady vůbec dělali? Určitě tady nebyli jako turisti. Důvody, pro vážné podezření tu jsou, ale je to podezření, které je třeba vyvrátit nebo potvrdit,“ uvedl. Česká policie a BIS podezírají z útoku v roce 2014 na muniční areál ve Vrběticích agenty ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina.

Prezident by podle svých slov uvítal, kdyby na ruské ambasádě byli odborníci na ekonomickou a kulturní spolupráci. „Když tam bude parita na nízkém počtu, problém bude vyřešen. Nechápu, že by se na ruské ambasádě měli hemžit ruští agenti.“

Státní zástupce z kauzy Vrbětice: Ruští agenti v Česku už nejsou, zatýkací rozkaz vydala Velká Británie

Číst článek

„Pro vypovězení českých diplomatů z Ruska nebyl důvod. Reakcí Ruska jsem byl dotčený a považoval jsem jí za negativní,“ prohlásil také Zeman. Po vyhoštění 18 ruských agentů zareagovalo Rusko v odvetném kroku vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Koudelka a CIA

V nedělním rozhovoru Zeman také mluvil o řediteli BIS Michalu Koudelkovi. Ten by podle vlády měl povýšit do hodnosti brigádního generála. „Zatím pro to nevidím důvod. Počkám si, až skončí vyšetřování. Kdyby se ukázalo, že odvedl dobrou práci, tak ho možná příští rok povýším. Zatím pro to nejsou důkazy,“ prohlásil Zeman, který Koudelku dlouhodobě kritizuje, aniž by pro své útoky předložil důkazy. 

„Pan plukovník Koudelka nedávno dostal medaili CIA. Jen bych znovu připomněl, že CIA informovala americkou vládu o tom, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Důsledky byly strašlivé - tisíce zmařených životů, obrovské materiální škody. Takhle pracuje kvalitní zpravodajská služba?“ zmínil prezident ve vysílání TV Prima.

Respekt: Šéf BIS Koudelka podle analýzy Hradu ‚neplní povinnosti‘. Dokument shrnuje výtky v pěti bodech

Číst článek

Na dotaz moderátorky, co říká dnes Zeman na odhalení Radiožurnálu z loňského listopadu, že prezident žádal po šéfovi tajné služby jména ruských špionů i detaily živých operací, což tehdy odborníci označili za „past“, Zeman tvrdil, že chtěl legální, nikoliv tajné informace. „Ty jsem zatím nedostal. BIS porušila pravidla hry, která říkají, že když o něco požádá prezident republiky, tak mu mají informace poskytnout,“ podotkl prezident.

Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Česká republika počet diplomatů a dalších pracovníků na ruské ambasádě v Praze srovná podle současného stavu na českém velvyslanectví v Moskvě, který je nepoměrně nižší.

Do konce května proto musí odejít z Česka 63 pracovníků ruské ambasády. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že Rusko přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Vít Svoboda, jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme