Zeman na začátek školního roku do Brna přiletěl. Zvolil jeden ze šesti armádních strojů CASA

Prezident Miloš Zeman v úterý večer přiletěl na zahájení školního roku do Brna armádním letadlem CASA. Potvrdil to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Cesta trvala téměř 40 minut. Stroj, který nyní tvoří páteř českého vojenského dopravního letectva, je podle mluvčího pro danou vzdálenost ideální.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:52 31. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během prvního kola senátních voleb | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman do Brna odletěl vpodvečer, zpět do Prahy se vrátí ve středu. V Brně zahájí školní rok v základní a mateřské škole v Merhautově ulici.

Zemanovy výjezdy do krajů byly předvolební kampaň. Třikrát porušil zákon, konstatoval dohledový úřad

Číst článek

V minulosti pro přelety v Česku politici používali především armádní vrtulníky. K dispozici měli také menší letouny Jak-40, které ale už byly z armádní výzbroje vyřazeny, životnost končí i dalšímu menšímu letadlu Challenger.

Strojů CASA má armáda k dispozici šest, dva nejnovější dostala letos. Využívá je například k dopravě vojáků na mise, k cvičením nebo k přepravě materiálu. Slouží ale také pro přepravu politiků nebo úředníků na střední vzdálenosti, tedy především po Evropě.

Sklopná plošina

Oproti strojům běžně užívaným ústavními činiteli nabízí tato vrtulová letadla nižší cestovní komfort, a to hlavně kvůli hlučnosti, protože kabina na rozdíl od dopravních airbusů není odhlučněná. Oproti jiným strojům, které používá česká armáda, nabízí sklopení plošiny v zadní části letadla. Zemanovi, který se už několik měsíců pohybuje na vozíku, umožní pohodlnější nástup.

Podle Ovčáčka je volba tohoto stroje pro let na podobnou vzdálenost optimální volbou. Možnost nástupu po plošině označil za bonus navíc.

Armádní letadlo CASA | Zdroj: Úřad vlády ČR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme