Prezident Miloš Zeman zkritizoval v Hovorech z Lán služební zákon

Prezident Miloš Zeman nechá Ústavní soud přezkoumat služební zákon. Prezident to řekl v Hovorech z Lán. Podle něj koalice zbytečně ustoupila pravicové opozici. Většina politiků s tím ale nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman v Hovorech z Lán

Prezident republiky Miloš Zeman v Hovorech z Lán | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Zatímco původně jsem se domníval, že budu ochoten jít na kompromis na zrušení budižkničemů, kteří se jmenují političtí náměstci, tak můj právní odbor našel ve služebním zákonu tolik chyb a tolik nedostatků, že podání Ústavnímu soudu bude podstatně, ale podstatně širší,“ řekl Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Zeman v Hovorech z Lán mluvil o své návštěvě Číny i o svém pohledu na Pussy Riot

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL politické náměstky hájí tím, že jsou to odborníci.

„I ti, co jsou tam nominováni za jednotlivé strany, tak jsou odborníci, jsou to právníci, jsou to inženýři v technických oborech, které jsou na ministerstvu nutné a nezbytné. A ti lidi pracují naplno,“ doplnil.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jsou političtí náměstci realitou, ať se budou označovat jakkoliv.

Kompromis s opozicí

„Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu Kalouskovi a zku*vila služební zákon," řekl doslova Zeman.

Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD ale zdůraznil, že služební zákon je kompromisem s opozicí.

Vyjádření Českého rozhlasu k Hovorům z Lán odvysílaných Radiožurnálem dne 2. 11. 2014

Číst článek

„Samozřejmě v ideálním případě bych si dokázal představit lepší služební zákon, ale to, co bylo odsouhlaseno, je uměním možného. A je to kompromis i s opozicí, což by mělo zaručit, že to nebude zákon na jedno volební období,“ řekl Hamáček.

S tím, že koalice zbytečně ustoupila pravicové opozici, ale souhlasí předseda KSČM Vojtěch Filip. „Protože ta norma tady od roku 2002 byla, jenom dvanáct let nebyla účinná. Takže výhružka, že nebude nic, podle mého soudu, nebyla adekvátní a vládní koalice měla mnohem volnější ruce,“ dodal.

Zeman v Hovorech z Lán: Není podstatné, jakým letadlem jsem se z Číny vracel

Číst článek

Návrh zákona prošel i Senátem, ale prezidentské veto ho vrátilo poslancům. Sněmovna novelu definitivně podpořila 24. října.

Zákon upravuje práva a povinnosti úředníků. Měl by zajistit odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní správy.

ČTK, ČRo, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme