Prezident Zeman varoval před panikou. Roušky by podle něj měly být povinné jen v ohniscích

Prezident Miloš Zeman varoval před panikou a plošnými omezeními kvůli šíření nového koronaviru. Roušky mají být podle něj povinné jen v ohniscích nákazy, jinde by měly být dobrovolné. Zeman to řekl v rozhovoru pro diskusní pořad Partie, který televize Prima v sobotu natočila na zámku v Lánech a celý odvysílá v neděli.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro televizi Prima.

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro televizi Prima. | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

„Bylo by dobré, aby roušky byly povinné jen v ohniskách nákazy, zatímco všude jinde dobrovolné,“ uvedl Zeman. Není zastáncem plošných opatření a zbytečné paniky. Doporučil opatrnost tam, kde se schází větší množství lidí. „Varuji před panikou, buďme opatrnými optimisty,“ řekl v rozhovoru, jehož úryvek televize Prima večer odvysílala.

Bylo to první veřejné vystoupení hlavy státu od konce srpna, kdy si zlomil ruku a podstoupil operaci. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na twitteru zveřejnil fotografie ze sobotního natáčení, na nichž je prezident s ortézou fixující pravou ruku.

Česká republika má v těchto dnech nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí, za pátek přibylo rekordních 798 nakažených. Pozvolna roste i počet hospitalizovaných a pacientů ve vážném stavu. Od 1. září se v zemi znovu rozšířila povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech, například ve veřejné dopravě či na úřadech. Další zpřísnění čeká v následujících dvou týdnech Prahu, kde podle ministerstva zdravotnictví začíná komunitní přenos. Roušky tam budou znovu povinné v obchodech či společných prostorech škol, přes noc se budou zavírat bary nebo diskotéky

Rekonvalescence v Lánech

Do lánského zámku se Zeman přesunul po několikadenní hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde mu lékaři při operaci voperovali do paže titanový šroub. Nyní podstupuje rekonvalescenci.

‚Zranění prezidenta není hlavním důvodem.‘ Hrad odložil Zemanovu cestu do Itálie kvůli koronaviru

Číst článek

Zranil se 25. srpna poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a bez pomoci ochranky. Už delší dobu trpí polyfunkční neuropatií, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy. Lékaři vojenské nemocnice mu ještě ten večer paži operovali a po čtyřech dnech propustili. Rekonvalescence by měla trvat šest až osm týdnů.

Zeman kvůli zranění zrušil návštěvu Jihomoravského kraje plánovanou na začátek září. Prezidentská kancelář podle dřívějšího vyjádření Ovčáčka plánuje na tento měsíc pracovní schůzky v Lánech. Hrad bude o jejich termínech postupně informovat.

Se Zemanem se chtějí setkat mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), kteří s ním chtějí jednat také o odvolání šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Podle serveru Blesk Zprávy by se schůzka obou lídrů koaličních stran se Zemanem měla uskutečnit v úterý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme