Prezident navrhl na post zástupkyně ombudsmana i Veseckou. Je nepřijatelná, zní z TOP 09 i ČSSD

Na post zástupkyně ombudsmana navrhl prezident Václav Klaus bývalou nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou. Mohla by nahradit Jitku Seitlovou, která v únoru končí. Není ale vůbec jisté, že tento návrh ve sněmovně projde, proti je opoziční ČSSD i vládní TOP 09. Druhým prezidentovým kandidátem je poslanec za ČSSD Stanislav Křeček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renata Vesecká | Foto: Tomáš Adamec

„Určitě jsem si nabídku promýšlela. Nebylo to tak, že bych nad ní zajásala nebo že by mě výrazně potěšila, ale každopádně si jí velice vážím,“ přiznává bývalá nejvyšší státní zástupkyně a kandidátka na zástupkyni ombudsmana Renata Vesecká.

„Myslím si, že pan prezident dobře vnímá to, že práce, která byla v mém profesním životě odvedena, byla vždycky prací perfektní a byla to práce založená na akceptaci práva,“ odhaduje Vesecká důvody, proč ji navrhl na tak vysoký post.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byla bývalá nejvyšší státní zástupkyně a kandidátka na zástupkyni ombudsmana Renata Vesecká

Vesecká byla z postu nejvyšší státní zástupkyně odvolána v roce 2010 po neshodách s tehdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

V souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka byla svou předchůdkyní Benešovou označena za členku „justiční mafie“. Vesecká ji za to zažalovala, soud však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová omlouvat nemusí.

„Ti, co mají výhradu, nikdy nezmíní a naprosto opomíjejí rozsudek Nejvyššího soudu v kauze Jiřího Čunka, který řekl, že chyby byly na severní Moravě, kdežto nejvyšší státní zastupitelství zhojilo veškeré nezákonnosti. Z toho si dovozuji skutečnost, že prezident nedá na jakési dezinformace, nedá na účelová tvrzení, ale akceptuje a respektuje právo,“ brání se Vesecká.

Zaskočení politici

Jméno Renaty Vesecké jako kandidátky na zástupce ombudsmana politiky překvapilo. Pro řadu poslanců však bude jen těžko přijatelná.

„Pan prezident má v poslední době velmi svérázné nápady a velmi svérázná rozhodnutí. My jsme o tom žádným způsobem nejednali, je to jeho pravomoc, nicméně nad některými kroky pana prezidenta jenom nevěřícně kroutíme hlavou,“ říká šéf klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

ČSSD bude podle šéfa klubu Jeronýma Tejce rozhodně proti. „Ombudsman či jeho zástupce musí být důvěryhodný, jsem přesvědčen, že Renata Vesecká důvěru veřejnosti nemá,“ vysvětluje Tejc.

„Já tento návrh pana prezidenta považuji za symbolický v kontextu událostí posledních dní. Nedovedu si představit, že by jediný sociálnědemokratický poslanec hlasoval pro Renatu Veseckou jako pro budoucí zástupkyni ombudsmana, když jsme byli ti, kteří velmi kritizovali její počínání na postu nejvyšší státní zástupkyně,“ připomíná šéf poslanců ČSSD.

Stanislav Křeček z ČSSD | Foto: Šárka Ševčíková

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS nechtěl prezidentův návrh komentovat. „Je to právo pana prezidenta, rozhodne sněmovna. My jsme o tom spolu v životě nemluvili,“ tvrdí Blažek.

Nový zástupce ombudsmana vystřídá Jitku Seitlovou, která ve funkci končí. Ta doufá, že poslanci zohlední při výběru jejího nástupce především nestrannost a nezávislost kandidátů. „Nechci se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům, ale je určitě potřeba, aby tenhle základní, důležitý argument byl při volbě zohledněn a respektován,“ myslí si Seitlová.

Dalším kandidátem, kterého prezident navrhl, je poslanec ČSSD a neúspěšný kandidát do Senátu Stanislav Křeček. Ten má šanci získat i nominaci horní parlamentní komory, která také vybere své dva kandidáty na funkci zástupce ombudsmana. Konečné slovo však bude mít Poslanecká sněmovna.

Lucie Husárová 1, Tereza Jelínková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme