Prezident nemá vytvářet scénáře, ale odvolat Babiše, vzkázal Sobotka z Lucemburku

Liberecká schůzka měla podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky jen odvést pozornost od toho, co je podstatné. Podle premiéra to jsou problémy ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše a povinnost prezidenta Miloše Zemana odvolat ho z vlády. Sobotka to řekl ve čtvrtek při své návštěvě Lucemburku poté, co na tamním Palachově náměstí položil květiny k pamětní desce Jana Palacha.

Lucemburk/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka položil v centru Lucemburku květiny k desce připomínající studenta Jana Palacha. | Zdroj: ČTK

„Už minulý týden jsem se rozhodl předložit prezidentovi republiky návrh na odvolání ministra financí Adreje Babiše z vlády. Ačkoliv návrh leží od pátku na Pražském hradě, tak prezident republiky návrhu zatím nevyhověl. Ačkoli by podle mého názoru a ústavních expertů měl jednat podle Ústavy bez zbytečných odkladů, a ne ještě včera vytvářet nějaké scénáře. Odvádí tím pozornost od své povinnosti," prohlásil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Babiš musí skončit, trvají na svém ČSSD a lidovci i po schůzce s prezidentem

Číst článek

„Pokud má u nás fungovat demokracie, tak politici musí dodržovat pravidla hry. I pan prezident by je měl dodržet a odvolat ministra financí," dodal premiér.

Aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval Ústavu, vyzvala ve středu Zemana i Poslanecká sněmovna, která se sešla na mimořádné schůzi.

Liberecké schůzky se ve středu večer v Grand Hotelu Imperial zúčastnili ministr financí Andrej Babiš, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a premiéra zastoupil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Řešení vládní krize sice nepřinesla, prezident ale na ní přednesl dva návrhy: předčasné volby a vládu bez Babiše i Sobotky. První z nich zástupci koaličních stran odmítli, druhý chtějí nejdřív projednat ve svých stranách.

„Rozhodně jsme se shodli na tom, jak hnutí ANO, tak KDU-ČSL, tak pan prezident, že předčasné volby nejsou prioritním řešením a že je nechceme," dodal k jednání Bělobrádek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme