Prezident nepodepsal novelu zákona o ČNB

Prezident Václav Havel odmítl podepsat novelu zákona o České národní bance a vrátil ji Poslanecké sněmovně k novému hlasování. Podle jeho názoru zákon v některých svých částech neodůvodněně a v rozporu s Ústavou zasáhl do autonomního postavení České národní banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolní komora v pátek přehlasovala díky poslancům ODS a ČSSD senátní veto a schválila vládní novelu zákona o ČNB v původním znění. Novela upravuje volbu guvernéra, viceguvernérů a členů bankovní rady ČNB, dělí rozpočet centrální banky na dva a v neposlední řadě mění platové podmínky guvernéra a jeho zástupců; měla by nabýt účinnost 1. ledna 2001. S guvernérem centrální banky Josefem Tošovským se Havel sejde zítra.

Prezident je přesvědčen, že pro ochranu měny a její stability před možnými politickými vlivy je správné nadále uplatňovat princip nezávislosti centrální banky. Jedna z úprav zákona však, jak zdůraznil, znamená, že ČNB bude moci stanovit inflační cíl a režim kursu české měny k cizím měnám až po dohodě s vládou. "Tato součinnost vlády tak výrazně omezuje samostatnost rozhodovací pravomoci České národní banky," upozornil prezident.

Podle něj neodpovídá Ústavě způsob, jakým je v novele definován hlavní cíl ČNB - zabezpečování cenové stability, i když je tato změna z hlediska harmonizace českého práva s předpisy Evropských společenství odůvodněna. "Cenová stabilita a měnová stabilita jsou dvě rozdílné ekonomické kategorie, které není možné vzájemně zaměňovat. Obyčejný zákon hlavně nemůže zužovat obsah ústavního pojmu," míní Havel.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme