Prezident neudělí milost Ludmile Brožové-Polednové, prokurátorce z procesu s Miladou Horákovou

Prezident Václav Klaus nevyhoví žádosti nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké o udělení milosti Ludmile Brožové-Polednové. Odvolací soud v polovině září rozhodl, že 86letá bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou má jít za účast na justiční vraždě na šest let do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Brožová-Polednová před soudem | Foto: Marek Janáč

Prezident Václav Klaus pro Český rozhlas uvedl, že nesouhlasí s tím, že lidský rozměr může spravedlnosti dodávat jen prezident republiky svými milostmi. "Soud má poměřovat všechny okolnosti a předpokládám, že tak učinil. Pokud byly důvody - i humanitní - pro jiné posouzení případu, měl tak učinit právě soud. Z těchto důvodů jsem se rozhodl žádosti nejvyšší státní zástupkyně nevyhovět," řekl prezident.

O trestu za justiční vraždu pro Brožovou-Polednovou rozhodl Odvolací soud v polovině září. Žádost o milost podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká minulý čtvrtek. Informoval o tom deník Právo. Vesecká to podle listu vysvětlila především humanitárními důvody. Podle svých slov nechce, aby justice posílala staré lidi do vězení. Prezident Václav Klaus Českému rozhlasu řekl, že i podle něj je trest několikaletého vězení pro šestaosmdesátiletého člověka velmi sporný.

"Nemyslím si však, že je v tomto případě institut prezidentské milosti tím správným instrumentem, který by měl rozšeřit rozpor mezi vinou na straně jedné a účelnosti a účinností trestu pro člověka tohoto věku a s takovým časovým odstupem na straně druhé," dodal Václav Klaus.

Ani teď ale není jisté, zda si prokurátorka šestiletý trest vězení odpyká. "Odsouzená má stále ještě dvě možnosti - buďto požádá soud o odložení trestu, anebo nastoupí do výkonu trestu. Pokud nastoupí, tak může poté požádat o odklad. Vždycky se ale jedná o zdravotní důvody a nikoli o věk. A stejně jako každý jiný odsouzený se při nástupu podrobí zdravotní prohlídce a pokud je shledáno zdravotní omezení, tak je zařazen na specializované oddělení," řekla Radiožurnálu mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Radek Pavlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme