Prezident NKÚ čelí žalobě. Chod úřadu to podle něj nemění

V dubnu obvinila policie prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala, že bydlí v nepřiměřeně vybaveném úředním bytě, a že na své pohodlí neoprávněně utratil skoro milión korun. Prezident instituce, která má sledovat poctivost státních úředníků, teď kvůli své údajné rozmařilosti čeká na soud. Úřad ale pod jeho vedením funguje dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal, | Foto: Alžběta Švarcová

Jaké neoprávněné pohodlí měl Dohnal užívat, neví ani on sám. Obžalobu neviděl a informace se dovídá z médií. Nepřiměřené náhrady ale popírá.

„V zákoně je uvedeno, že mám nárok na přiměřeně vybavený byt. V obvinění je napsáno, že je byt nepřiměřeně vybavený. Když jsem jej od úřadu převzal, byl vybaven nábytkem, televizí, DVD rekordérem, vysavačem, varnou konvicí a žehličkou,“ popisuje Dohnal důvod žaloby.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Dohnal a Jan Vedral mluví o současném fungování NKÚ.mp3

Podle Františka Dohnala by na chod úřadu nemělo mít vliv, že je on, jako jeho prezident, který má sledovat ostatní, sám obviněn a obžalován ze zneužívání státních prostředků.

„Fungujeme normálně. Já jsem služební byt dostal a na kontrolní činnost to nemá vliv. Situace není příjemná, netěší ani mé spolupracovníky, ale neznamená to, že kontrolu budeme dělat jinak nebo dokonce špatně,“ tvrdí Dohnal.

Úřad vydává kritické zprávy i nadále

Policie ho obvinila v dubnu tohoto roku. Kontroloři NKÚ nadále vydávají své zprávy. Server Aktuálně.cz například připomíná, že NKÚ vydal kritickou zprávu o smlouvě, kterou loni uzavřel tehdejší ministr dopravy Slamečka s Českými drahami.

„My jsme smlouvy kritizovali, protože na příštích deset let zamezuje jakékoliv tržní prostředí pro železniční dopravu, protože vychází z toho, že monopolním dopravcem budou v příštích letech České dráhy,“ vysvětluje předmět kritiky Dohnal.

Zatímco Františka Dohnala čeká soud, čelí zároveň kárné žalobě, kterou proti němu vede viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Ta má prokázat, že Dohnal poškozuje dobré jméno úřadu.

Chod instituce ale podle člena kolegia NKÚ Jana Vedrala hendikepován trestním stíháním jeho prezidenta není.

„NKÚ byl koncipován jako kolegiální orgán, kde má prezident jeden ze 17 hlasů. Navenek jsme se setkali s poznámkami kontrolovaných osob, které se na nás můžou dívat s despektem, ale naši zaměstnanci se tím ovlivňovat nenechávají,“ říká Vedral.

Podle něj nehrozí, že by další kontrolní zprávy, které úřad vydá, byly neobjektivní, nebo že by je úřady nebraly vážně.

„Kontrolní zprávy budou nestranné, budou objektivní, nedá se říci, že by na naše zprávy nereagovaly úřady vůbec,“ dodává Vedral.

Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme