Prezident obědval s předsedy sněmovny a senátu. Řešili amnestii i ministerstvo obrany

Václav Klaus naposledy v roli hlavy státu pohostil při tradičním novoročním obědě předsedy obou komor parlamentu. Během setkání s předsedkyní poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou z ODS a s předsedou senátu Milanem Štěchem z ČSSD se mluvilo i o prezidentské amnestii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční oběd prezidenta Václava Klause s předsedy obou komor parlamentu Miroslavou Němcovou a Milanem Štěchem

Novoroční oběd prezidenta Václava Klause s předsedy obou komor parlamentu Miroslavou Němcovou a Milanem Štěchem | Zdroj: ČTK

Milan Štěch ji považuje za velice širokou. „Já mám výhrady k té amnestii. Myslím si, že je široká, že měla být víc odborně připravená. Myslím si, že selhalo ministerstvo spravedlnosti, že mělo připravit podklady daleko a daleko lepší, že za to nese velkou zodpovědnost,“ vysvětlil.

Prezidentská amnestie se má týkat více než sedmi tisíc vězňů, stovky z nich už opustily nápravná zařízení.

„V tomto ovšem už krok byl učiněn a nebudu tady nějak lacině kritizovat dneska prezidenta, když už ty kroky jsou učiněné. A teď obrazně řečeno se modleme, aby to dopadlo dobře,“ dodal Štěch.

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová k amnestii výhrady nemá. Zdůraznila, že udělování milostí je jednou z pravomocí prezidenta.

„Nemám pocit, že byla v uplynulých deseti letech, tedy pokud se díváme na volební období prezidenta Václava Klause, nějak zneužívána. Nikdy nemůžete garantovat, co se stane ve chvíli, kdy bude někomu dána milost nebo proběhne amnestie,“ podotkla.

Klaus se zřejmě rozloučí se zákonodárci na Pražském hradě

S Klausem se podle svých slov rovněž shodla, že by se mělo co nejdřív rozhodnout o novém ministrovi obrany. Hlava státu pověřila po bleskovém odvolání Karolíny Peake vedením resortu premiéra Petra Nečase. Taková situace je ale podle Němcové dlouhodobě neudržitelná.

„Já se domnívám, že bude v blízké době, neumím říci horizont dnů nebo týdnů, nutno rozhodnout o ministrovi obrany. Neočekávám, totéž říkal i pan prezident dnes při obědě, že by bylo možné, aby dlouhodoběji tuto dvojroli zvládal předseda vlády,“ upozornila.

Předsedové parlamentních komor se s prezidentem Klausem domlouvali také na tom, jak se s ním zákonodárci rozloučí na konci jeho mandátu. Na Pražském hradě by se mohlo uskutečnit slavnostní zasedání, ve hře jsou podle Němcové ale i další možnosti.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jakub Šídlo, Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme