Prezident odmítá tvrzení, že je zastáncem velké koalice

Prezident Václav Klaus je pro dohodu politických stran buď o předčasných volbách, nebo o stabilní vládě. Řekl to po pondělním jednání s lídry ODS na Pražském hradě. Prezident zároveň důrazně odmítl názory, že je zastáncem velké koalice občanských a sociálních demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident po konzultaci s ODS | Zdroj: ČTK

"Není to tak. Zrovna tak by mne ani ve snu nenapadlo hledat mezi sociálními demokraty nějaké jméno, které by tajuplným způsobem mohlo zajistit to, že by tato vláda dostala v Poslanecké sněmovně potřebnou důvěru. To jsou naprosté spekulace," řekl Klaus.

Prezident také ocenil, že ODS je po lidovcích už druhou stranou, která upřednostňuje dohodu stran a odmítá vznik vlády založené na přeběhnutí jednoho poslance k opačnému politickému táboru. To, že ODS jako nejsilnější strana preferuje překlenovací vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám už v příštím roce, potvrdil premiér a předseda strany Mirek Topolánek.

"Na časté otázky, jaká by ta vláda byla, musím odpovědět, že k těm volbám by nás nevedla vláda ODS, tak jako jsme stanovili koncept menšinové vlády ODS, ale byla by to vláda této dohody na předčasných volbách," vyjádřil se Topolánek.

Konzultace prezidenta se zástupci všech sněmovních stran budou tento týden pokračovat. Po lidovcích a občanských demokratech půjdou, zřejmě ve středu, na Hrad představitelé ČSSD.

Podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz uvažuje prezident o tom, že by v čele případné úřednické vlády stál vědec Václav Pačes, současný šéf Akademie věd.

Související informace si můžete přečíst ZDE.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme