Prezident odmítl premiérovy argumenty pro registrované partnerství

Prezident Václav Klaus odmítl argumenty premiéra Jiřího Paroubka, který ho požádal o podpis zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Zákon je podle něj pokusem legalizovat rozbíjení tradičních institucí, na kterých je naše společnost založena, a nemá nic společného s otázkami svobody menšin, o kterých mluví právě Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Miroslav Konvalina

"Předseda vlády nemá mandát poučovat ho a občany naší země, co je to svoboda. Svým podpisem chce prezidenta pouze zatáhnout do své předvolební kampaně, což prezident zásadně odmítá," řekl mluvčí prezidentské kanceláře Petr Hájek.

Podle Hájka nesouhlasí Klaus hlavně s Paroubkovým argumentem, že jde o problém svobody. "Snaží se ve veřejnosti vytvořit dojem, že se jedná o problém svobody nebo nesvobody a zrušení diskriminace jedné z menšin v naší společnosti. Tento zákon však podle něj nemá se svobodou nic společného," dodal. Na Paroubkův dopis Václav Klaus odpoví po návratu z olympijských her v Turíně.

Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil ale považuje kritické názory prezidenta na zákon o registrovaném partnerství za mylné. V televizi Prima prohlásil, že s čestným předsedou své strany v této věci zásadně nesouhlasí. Klause se o potřebnosti normy snaží přesvědčit i další vlivný politik ODS, pražský primátor a místopředseda strany Pavel Bém.

Naopak odpůrci registrovaného partnerství na prezidenta spoléhají. Pokud by Klaus zákon vrátil, potřebovala by dolní komora aspoň 101 hlasů, aby odpor Hradu zvrátila. Dosáhnout takové podpory by bylo těžké.

Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme