Prezident odmítl schůzku s Paroubkem a Rathem

Prezident Václav Klaus se dnes s premiérem Jiřím Paroubkem a prvním náměstkem ministra zdravotnictví Davidem Rathem sejít nehodlá. Podle svých slov k tomu nevidí žádný důvod. Prezident dál trvá na tom, že by se Rath jako ministr dostal do střetu zájmů kvůli funkci šéfa České lékařské komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

První návrh na jmenování Ratha ministrem zdravotnictví prezident ve čtvrtek odmítl s poukazem na střet zájmů. Rath je jednak prezidentem ČLK a jednak podniká.

Komora už ale změnila stanovy tak, aby umožnily Rathovi výkon této funkce pozastavit. Paroubek v pátek odpoledne návrh na jeho jmenování zopakoval. Prezident však trvá na své odpovědi, že Ratha ministrem jmenovat nemůže.

"Já myslím, že nějaká novinka k panu Rathovi není. Moje odpověď na dopis premiéra Paroubka byla jasná, jednoznačná a každému srozumitelná. Já nevidím žádný důvod, abych v tomto smyslu dnešní den vykonával nějaký další krok," řekl Klaus pro ČTK.

Ministr práce Zdeněk Škromach, dočasně pověřený řízením zdravotnictví, jmenoval v pátek Ratha alespoň prvním náměstkem, aby mohl přes odpor prezidenta fakticky řídit ministerstvo. Rath už dříve oznámil, že do měsíce ukončí své podnikatelské aktivity.

Paroubek očekával, že ho prezident spolu s Rathem ještě dnes pozve na Hrad, aby mu celou záležitost vysvětlili. "Na Hradě se návštěva určitě konat nebude a navíc dneska na Hradě určitě nebudu," dodal Klaus. Prezident je dnes na návštěvě Prahy 12. Odpoledne má pak pravidelnou přednášku na Vysoké škole ekonomické.

Premiér na jmenování Ratha ministrem trvá a je v případě pokračujících sporů s prezidentem připraven řízení ministerstva převzít sám a Ratha na ministerstvu ponechat. Klause přitom obvinil, že postupoval protiústavně. "Prioritní je rozhodnutí premiéra, prezident je podle ústavy neodpovědný," zdůraznil Paroubek.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme