Prezident odsouhlasil dorovnávání slovenských důchodů. Novela zákona bude platit od prosince

Stát bude lidem, kteří mají kvůli rozpadu Československa nižší penze, opět dorovnávat důchod. Kompenzace má odstranit rozdíl mezi důchodem, který by mohli pobírat, pokud by jim ho vyplácela pouze česká strana, a jejich skutečným příjmem. Část důchodu vyplácenou ze Slovenska má nyní několik set lidí, kteří před rozdělením federace bydleli na Slovensku nebo pracovali ve firmě, která tam sídlila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Odváděla jsem stejné peníze jako člověk, který žil a měl trvalý pobyt v České republice,“ říká Silvia Weizsová.

Ta je jednou z asi deseti tisíc lidí, kterých by se mohla úprava týkat. Přestože celý život pracovala pouze na území dnešního Česka, její důchod bude částečně platit slovenská správa sociálního zabezpečení.

„Dorovnávací přídavek bude přiznán žadateli, který získal před rozdělením společného státu alespoň 25 roků důchodového zabezpečení, za který mu byl přiznán slovenský starobní důchod. Zároveň musí získat v období od 1. ledna 1993 do 31. prosince 1995 alespoň jeden rok pojištění v České republice, za který bylo zaplacené pojistné,“ vyjmenovává Helena Trnková z ministerstva práce a sociálních věcí, které novelu zákona připravilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dorovnávání důchodů informovala redaktorka Zuzana Vlčková

Odhaduje se, že částečně slovenské důchody by mohl stát dorovnávat až do roku 2047. Celkově půjde zhruba o částku 3,8 miliardy korun. Konečný účet ale závisí na vývoji ekonomiky a legislativy v jednotlivých zemích.

Navíc ne všichni, na které se novela vztahuje, o dorovnání požádají. Pro některé důchodce je už teď součet jejich částečně českého a částečně slovenského důchodu mnohem výhodnější, než kdyby jim ho vyplácela jen česká strana.

Česko přestalo takzvané československé důchody dorovnávat před dvěma lety, kdy Soudní dvůr Evropské unie označil takový postup za diskriminaci občanů z jiných zemí unie. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se ale tato situace nebude opakovat, nová úprava prý unijním principům neodporuje.

Novelu zákona už podepsal prezident. Platit bude od prosince toho roku.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme