Prezident odvolal velvyslankyni v Kuvajtu

Prezident Václav Klaus odvolal velvyslankyni v Kuvajtu Janu Hybáškovou. Mluvčí prezidenta Petr Hájek Radiožurnálu potvrdil, že Klaus tak učinil na podnět vlády, která odvolání diplomatky navrhla minulou středu. Ministrům vadilo, že veřejně kritizovala mimo jiné stažení polní nemocnice z jihoirácké Basry. Podle dřívějších informací ministerstva zahraničí prý také překračovala své kompetence.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Hybášková

Jana Hybášková | Foto: Petra Mášová

"Prezident republiky Václav Klaus odvolal dnes na návrh vlády velvyslankyni v Kuvajtu Janu Hybáškovou," uvedl pro Radiožurnál Petr Hájek. Vládě vadilo, že velvyslankyně veřejně kritizovala mimo jiné stažení české polní nemocnice z jihoirácké Basry.

Proti její kritice se ostře ohradilo i velení naší armády. "Protože paní Hybášková nerozumí mnoha věcem, ač si myslí, že je největší expert na Armádu České republiky, proto podává lživé informace, mate veřejnost a svoji pravdu vydává za pravdu celkovou," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Podle Štefky je důvodů k návratu polní nemocnice několik. Jednak měla od parlamentu mandát jen do konce roku, ale především po čtyřech letech působení v zahraničí narazila na personální problémy: lékaře by už totiž neměl kdo vystřídat. Do budoucna ale armáda uvažuje o tom, že počet lékařů schopných pracovat v těchto misích zvýší.

Hybášková nedávno uveřejnila v deníku Mladá fronta Dnes článek, který ostře nesouhlasil s ukončením práce vojenské polní nemocnice v Basře. Nemocnice má být zpátky v Česku do Vánoc a místo ní vyšlou Češi do Iráku jednotku 80 vojenských policistů.

V komentáři pro Mladou frontu Dnes v souvislosti s nemocnicí Hybášková kritizovala i předsedu sněmovního zahraničního výboru Vladimíra Laštůvku z ČSSD, který prý "nenahlédl, že nemocnice nebojuje, ale léčí ty, kteří formují občanskou společnost Iráku".

Podle ministerstva zahraničí ale článek v novinách nebyl jediným důvodem pro odvolání velvyslankyně. Hybášková měla ve funkci skončit, neboť prý vládu kritizovala opakovaně, překračovala své kompetence a svým angažmá v dění kolem české nemocnice v Basře zasahovala do práce velvyslance v Iráku.

"Jedním ze základních důvodů je to, že velvyslanec je zástupcem státu, prezidenta republiky a vlády v cizí zemi, a tak nemůže zpochybňovat rozhodnutí této země. Není možné, aby zaměstnanci státu kritizovali, které patří jeho nadřízeným," potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Hybášková se velvyslankyní stala loni. Do médií pronikl již jeden konflikt s ministrem Svobodou - na začátku války v Iráku odmítla pokyn, aby se z bezpečnostních důvodů vrátila do vlasti. Kuvajtskou misi chtěla opustit na jaře z rodinných důvodů.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme