Prezident otci popáleného děvčátka přerušil trest

Prezident republiky Václav Klaus rozhodl o okamžitém přerušení výkonu trestu otci dvouleté holčičky popálené při nedávném žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhořelý dům ve Vítkově

Vyhořelý dům ve Vítkově | Zdroj: ČTK

Podle prezidentova mluvčího Radima Ochvata konečný verdikt o případném udělení milosti vydá hlava státu až po posouzení všech okolností případu. Zatímco popálený otec je v pankrácké věznici, matka dítětě leží stále v nemocnici. Stav jejich dítěte je kritický a lékaři dávají jen malou naději na jeho záchranu.

Rodině má pomoci sbírka

Celá devítičlenná romská rodina je bez střechy nad hlavou. Podle starosty Vítkova Pavla Smolky by si mohla v dražbě koupit třípokojový byt, který město prodává. Pomoci s financemi by jim mohla veřejná sbírka, kterou vedení radnice vyhlásilo včera.

Vyšetřování hasičů už potvrdilo, že dům zapálil někdo úmyslně třemi lahvemi s hořlavinou. Policii ale pachatel nebo pachatelé stále unikají. Případ vyvolal obrovskou vlnu solidarity a na radnici se obracejí lidé, kteří chtějí obětem poskytnout finanční pomoc. Starosta Petr Smolka odhaduje, že jejich městský úřad už kontaktovaly desítky lidí z celé země i ze zahraničí. "Volali z Bruselu nebo i z Kanady." Nevládní organizace kvůli žhářskému útoku ve Vítkově plánují celonárodní protestní akci.

Proti nárůstu extremismu v České Republice budou romští aktivisté demonstrovat. Řetězové demonstrační shromáždění plánují na 3. května v některých českých a moravských městech. Zároveň chtějí Romové zakládat ochranné hlídky, které by měly dohlížet na bezpečnost v krizových lokalitách. Podle koordinátora pro romské záležitosti Cyrila Kokyho hlídky nebudou ozbrojené.

Související příspěvky:
Požár v domě romské rodiny ve Vítkově byl založen úmyslně
Dvouletá holčička je po útoku žhářů stále v kritickém stavu
Odstupující vláda má v plánu zabojovat proti extremismu
Při požáru domu se těžce popálila dvouletá dívka, policie nevylučuje útok žhářů

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme