Prezident otci popáleného děvčátka přerušil trest

Prezident republiky Václav Klaus rozhodl o okamžitém přerušení výkonu trestu otci dvouleté holčičky popálené při nedávném žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhořelý dům ve Vítkově | Foto: ČTK

Podle prezidentova mluvčího Radima Ochvata konečný verdikt o případném udělení milosti vydá hlava státu až po posouzení všech okolností případu. Zatímco popálený otec je v pankrácké věznici, matka dítětě leží stále v nemocnici. Stav jejich dítěte je kritický a lékaři dávají jen malou naději na jeho záchranu.

Rodině má pomoci sbírka

Celá devítičlenná romská rodina je bez střechy nad hlavou. Podle starosty Vítkova Pavla Smolky by si mohla v dražbě koupit třípokojový byt, který město prodává. Pomoci s financemi by jim mohla veřejná sbírka, kterou vedení radnice vyhlásilo včera.

Vyšetřování hasičů už potvrdilo, že dům zapálil někdo úmyslně třemi lahvemi s hořlavinou. Policii ale pachatel nebo pachatelé stále unikají. Případ vyvolal obrovskou vlnu solidarity a na radnici se obracejí lidé, kteří chtějí obětem poskytnout finanční pomoc. Starosta Petr Smolka odhaduje, že jejich městský úřad už kontaktovaly desítky lidí z celé země i ze zahraničí. "Volali z Bruselu nebo i z Kanady." Nevládní organizace kvůli žhářskému útoku ve Vítkově plánují celonárodní protestní akci.

Proti nárůstu extremismu v České Republice budou romští aktivisté demonstrovat. Řetězové demonstrační shromáždění plánují na 3. května v některých českých a moravských městech. Zároveň chtějí Romové zakládat ochranné hlídky, které by měly dohlížet na bezpečnost v krizových lokalitách. Podle koordinátora pro romské záležitosti Cyrila Kokyho hlídky nebudou ozbrojené.

Související příspěvky:
Požár v domě romské rodiny ve Vítkově byl založen úmyslně
Dvouletá holčička je po útoku žhářů stále v kritickém stavu
Odstupující vláda má v plánu zabojovat proti extremismu
Při požáru domu se těžce popálila dvouletá dívka, policie nevylučuje útok žhářů

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme