Prezident v Senátu po devíti letech: Chtěl bych napravit vztahy našich dvou ústavních institucí

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek dopoledne navštívil Senát a promluvil na jeho schůzi. Horní komora je první ústavní institucí, kterou tři týdny po nástupu do funkce navštívil. Jde vůbec o první prezidentskou účast schůzi od května 2014, kdy před senátory stanul Miloš Zeman. Na první nádvoří Valdštejnského paláce dorazil Petr Pavel v souladu s plánem v 8.40. Přivítal ho předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel přichází na zasedání Senátu

Prezident Petr Pavel přichází na zasedání Senátu | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Hlavním bodem programu Pavlova pobytu v Senátu byl jeho projev na schůzi horní komory, která začala v 10.00. Pavlův projev trval zhruba dvacet minut.

Prezident po schůzi vystoupil spolu s předsedou horní komory na tiskové konferenci, setkal se také s dalšími členy senátorského sboru a před polednem sídlo Senátu opustil.

Pavel chce napravit vztahy mezi hlavou státu a Senátem, které byly podle něj za jeho předchůdců problematické.

„Osobně to považuji za symbolické,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) k návštěvě prezidenta. „V přeneseném slova smyslu je to návrat k ústavnosti, je to návrat k normální politické kultuře a věřím k normální, pro naši zemi prospěšné spolupráci,“ řekl.

Stručnost v duchu své pověsti projevil Pavel i při zápisu do pamětní knihy v předsálí kanceláře předsedy Senátu, když nad svůj podpis napsal krátkou větu: „Je mi ctí.“

Výběr ústavních soudců

Letos končí mandát celkem sedmi ústavním soudcům, třem z nich už začátkem května. Senátoři prezidentovy nominanty do Ústavního soudu schvalují. 

Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách nebude mít pochyby. Pavel to řekl ve svém vystoupení v horní parlamentní komoře.

Pavel by chtěl zákonnou úpravu přechodného období prezidentů. Mělo by mít jasný tvar, říká

Číst článek

„Oslovil jsem široké spektrum právnických institucí, aby nominovaly vhodné kandidáty,“ uvedl. Připomněl také, že s výběrem kandidátů mu bude pomáhat skupina odborníků.

S žádostí o návrhy kandidátů na pozice nových ústavních soudců se Pavel obrátil na 23 institucí. Nominanty bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který vede ústavní právník Jan Kysela. Ústavní soudce Pavel jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

„Celý proces budu průběžně a velice pečlivě sledovat a aktivně se ho také od počátku účastním. Nakonec vám navrhnu pouze takové kandidáty, s jejichž kvalitami budu sám naprosto souznít,“ řekl senátorům Pavel.

Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu Ústava nezakazuje.

Prezident Petr Pavel na návštěvě Senátu | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Devět let bez návštěvy

Pavlův předchůdce Miloš Zeman nebyl v Senátu devět let. Naposledy senátory na jejich schůzi navštívil v květnu 2014, tedy zhruba rok po nástup do funkce.

O Senátu se vyjadřoval jako o zbytečné ústavní instituci, kterou by bylo možné vyhladovět, tedy zrušit její financování ze státního rozpočtu, byl proti cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.

Horní komora Zemana v minulých letech kritizovala za jeho kontroverzní výroky a postoje. V roce 2019 schválila návrh ústavní žaloby na Zemana kvůli hrubému porušování ústavy, Sněmovna v tehdejším složení ale k návrhu nezbytný souhlas nepřipojila.

Pavlova slova sleduje Rusko s velkým zájmem. Ukrajina má podle prezidenta jednu šanci na ofenzivu

Číst článek

Snaha o nápravu

„Chtěl bych napravit vztahy našich dvou ústavních institucí, aby byly založené na vzájemném respektu k našim ústavním rolím,“ řekl Pavel před senátory. 

Postoje svých předchůdců k Senátu označil za někdy problematické. Pavel věří, že jeho vztahy se Senátem budou “otevřené, korektní a vedené snahou nacházet společná řešení“.

Zdůraznil, že se nechce věnovat sporům o své pravomoci, tedy o svou moc. „Chci naopak využít svůj vliv a možnosti pro dobré věci. Jejich prostřednictvím pak vytvářet tlak na ty, kteří mají větší moc než já. Pochopitelně hlavně na vládu,“ poznamenal prezident.

Vzájemná spolupráce

Petr Pavel a Miloš Vystrčil se domluvili také na spolupráci v zahraniční politice.

„V dnešní napjaté mezinárodněpolitické a bezpečnostní situaci je naprosto nezbytné, aby Česká republika mluvila v zahraniční politice jedním hlasem,“ řekl Pavel v Senátu.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nabídl prezidentu Petru Pavlovi, aby se jeho zástupce účastnil jednání senátní komise pro ústavu. Zjednoduší to podle něj názorovou výměnu v této oblasti. Vystrčil to řekl na tiskové konferenci po dnešním vystoupením Pavla před senátory.

Vystrčil ocenil, že zástupci Hradu začali spolupracovat s některými senátory zejména ze strukturálně postižených regionů na jejich rozvoji. Přivítal impulz, který Pavel v pomoci těmto krajům zahájil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme